Kapitulný zápisník

Delegát našej provincie don Martin Kačmáry píše z diania na 28.GK

 

Písané 17. februára 2020, 22:22 h, Turín – Valdocco

Pozdravujem na Slovensko z Turína, kde sa uskutočňuje 28. generálna kapitula saleziánov. Ako Slováci máme momentálne najpočetnejšie zastúpenie v našej histórii. Provinciálny vikár Peter Bučány, budúci provinciál Peter Timko, ukrajinský provinciál Karol Maník a slovenský delegát Martin Kačmáry. Na Valdoccu sa posledná kapitula uskutočnila v roku 1958.

28.GK-kz-2020 02 18-2 Zľava: don Peter Timko, don Peter Bučány, don Karol Maník a don Martin Kačmáry, pred sochou dona Bosca na Valdoccu

Na tomto mieste medzi neďalekou šibenicou, kde vešali zločincov a verejným domom, ktorý sa nachádzal na periférii Turína, vznikla saleziánska spoločnosť. V takýchto zložitých podmienkach začal don Bosco ponúkať nádej beznádejným prípadom. Je to typický príklad, ako dobrý Boh od dramatickej situácie v rajskej záhrade hľadá človeka. A neexistuje také miesto, ktoré by ho vydesilo. Naopak, vie, že práve na takých miestach nájde stratené ovce.

Na začiatku saleziánskych dejín dostal don Bosco ako mladý kňaz od svojho duchovného sprievodcu radu, aby „chodil po Turíne a pozeral sa dookola“... A pozeral sa viac srdcom ako očami. Cez ťažké stretnutia s mladými vo väzniciach a vidiac biedu všade okolo, vytušil potreby doby a zároveň sa mu potvrdilo povolanie zo sna z deviatich rokov.

Dnes sa na tomto mieste znova stretávajú saleziáni, aby sa „pozerali dookola“ a odpovedali na otázku: „Akí saleziáni pre dnešných mladých?“

Časy sa síce zmenili, ale potreba mladých ostala presne tá istá. Stretnúť sa s pohľadom, v ktorom nájdu svoju hodnotu. S pohľadom, ktorý im sprostredkuje stretnutie s Bohom. S pohľadom don Bosca v dnešných časoch, medzi šibenicou a verejným domom...

Saleziáni od čias don Bosca expandovali do celého sveta a dnes sa tu stretávame spolubratia z 90 provincií. Čo je však zaujímavé, že vo vnútri mám akýsi pocit, že sme sa už niekde videli. A to sme tu len prvé dni. Máme tú istú spiritualitu, podobný štýl humoru a schopnosť rýchlo nadviazať kontakt. To je don Bosco v nás. Odlišné je bohatstvo kultúr a rôzne skúsenosti. Som však presvedčený, že to môže byť veľkým prínosom a inšpiráciou.

28.GK-kz-2020 02 18-3

Stretávam tu spolubrata z Mjanmarska. Krajina bola dlhý čas sužovaná represiou vojenskej junty. Napriek tomu si obyvatelia, ktorí sa skladajú z rôznych náboženstiev, uchovali pohostinnosť, ľudskosť a vieru. Vládne veľký vzájomný rešpekt a veľkorysosť. Boli to dôležité vlastnosti pri prekonaní škôd, ktoré nastali po veľkých záplavách v posledných rokoch. Saleziáni inšpirujú mladých k odhodlaniu poctivo študovať, aby mohli zlepšiť situáciu v krajine, hoci podmienky sú veľmi skromné a náročné.

Keď provinciál z Indonézie vidí na mojej vizitke, že som zo Slovenska, povie len tri slová: Jozef Kusý-svätec. Náš spolubrat, ktorý bol misionárom vo Východnom Timore, zanechal v ľuďoch pozitívnu stopu.

Zaujímavé je stretnutie s provinciálom Blízkeho východu. Pozýva na návštevu a keď sa spýtam ako je to s bezpečnosťou, zhlboka sa nadýchne... Pred pár dňami sa mu niekto vyhrážal, ale zachoval si duchaprítomnosť a ostal pokojný. Spolubrat, ktorý mu pribehol na pomoc, skončil s rozbitým nosom. „Aj také sú naše dni“, podotkne, ale zároveň rýchlo dodá, „treba však pokračovať ďalej.“

28.GK-kz-2020 02 18-1

Tieto stretnutia sa dejú v prestávkach a pri jedle, kde sa úplne spontánne a prirodzene komunikuje o skúsenostiach zo svojich provincií.

Program kapituly je dosť nabitý. Deň sa začína sa modlitbami o 6.45 a končí sa večerou o 20.00. Pracuje sa aj v sobotu doobeda. Na začiatku sme odovzdali na kontrolu počítače a teraz fungujeme v spoločnej sieti. Dokumenty sú v elektronickej podobe na stránke kapituly, ktorá funguje len medzi nami. Tak na jednej strane šetríme papier a prírodu a na strane druhej sa všetko upravuje a sleduje online. Je to veľmi prehľadné a funguje to zatiaľ bezchybne. Takto sa aj hlasuje, alebo prihlasuje do diskusie.

Ranné modlitby a sväté omše sú v piatich jazykových skupinách. My sme si vybrali taliansku, ktorá je v kostole sv. Františka Saleského. Aj v tomto vidím výnimočný dar, modliť sa denne v kostole, v ktorom vyrástla prvá generácia saleziánov.

Prvé dni kapituly počúvame a študujeme 200 stranovú správu stavu kongregácie, ktorú postupne predstavujú jednotliví zodpovední za sektory. Je to veľmi bohatý materiál, ktorý dýcha originalitou saleziánskeho prístupu v rôznych kultúrnych kontextoch.

Potom, ako sa predstavia všetky regióny, vystúpi so svojim pohľadom hlavný predstavený don Artime. Nasledujúce dni bude práca v skupinách o rezonanciách z celkovej správy a o pomenovaní dôležitých bodov, ku ktorým sa bude treba vrátiť.

28.GK-kz-2020 02 18-4Kostol sv. Františka Saleského na Valdoccu, kde sa počas 28.GK modlieva talianska jazyková skupina.

Na pondelkové zasadanie prišiel ako hosť saleziánsky kardinál v Maroku Mons. Cristóbal Lopéz Romero. Na záver dňa nám povedal večerné slovko. V Maroku sú kresťania v menšine, prirovnal to k percentám 0,00 a niečo. Novinári sa ho často pýtajú ako vychádza s moslimami, ktorí sú absolútnou väčšinou. On im odpovedal takto: „Treba hovoriť menej o moslimoch a viac s moslimami.“ A pre našu kapitulu dodal: „Pre nás saleziánov to znamená, menej hovoriť o mladých a viac s mladými a pre všetkých veriacich menej rozprávať o Bohu, ale viac sa rozprávať s Bohom.“

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.