Na Poštárke požehnali novú mozaiku bl. Zefirína

(Bardejov 7. mája 2019) – Pri slávnostnej svätej omši v nedeľu 5. mája 2019 v Bardejove na Poštárke oslávili patróna kostola bl. Zefyrína Jimeneza Mallu, prvého blahoslaveného Róma. Pri tej príležitosti bola požehnaná nová mozaika tohto blahoslaveného.

Liturgiu a modlitbu požehnanie viedol don Peter Bešenyei SDB. Mozaiku na podnet už zosnulého dona Teodora Gavendu vytvoril Vincent Staríček. Mozaika vysoká skoro 3,5 m a široká 1,5 m ja zložená z vyše 40 000 kúskov kamienkov. Jej vytvorenie trvalo niečo cez deväť rokov.

Ako povedal jej autor, Vincent Staríček, v centre je postava bl. Zefyrína s malou neterou Pepitou. V ruke drží ruženec, ktorý ho sprevádzal v jeho živote i pri mučeníckej smrti. Na vrchole je zobrazený kláštor v Barbastre, kde žil, a pod ním je zobrazená rómska rodina s chlapcom držiacim košík, tak sa živil v detstve aj Zefyrín. Na mozaike sú zobrazené tiež kone; Zefyrín sa živil ich predajom, a aj muž s gitarou, symbolizujúci hudobné nadanie rómskeho národa. Toto však bl. Zefyrínovi chýbalo.

2019 05 07 postarka mozaika1

Blahoslavený Zefyrín prežil svoj život v Španielsku. Narodil sa v rodine chudobných kočovných Rómov a jeho detstvo nebolo ľahké, často chodieval spať hladný. So svojou manželkou Terezou, s ktorou sa cirkevne zosobášil neskôr, nemohli mať deti a tak si osvojili neter Pepitu. Nevedel čítať, ani písať. Postupne objavoval vieru a zapájal sa do života Cirkvi. Veľa sa modlieval, najmä ruženec. Keď vypukla v Španielsku občianska vojna, uvidel na ulici ako komunistický milicionári bijú kňaza. Keď sa ho zastal a vo vrecku mu našli ruženec, zatkli ho a uväznili. Vo väzení mu ponúkli, že ho prepustia ak sa prestane modliť ruženec. On to odmietol a preto ho zastrelili; pochovaný bol v spoločnom hrobe. Za blahoslaveného ho vyhlásil v Ríme Ján Pavol II v roku 1997. V Bardejove na Poštárke sa nachádza vôbec prvý kostol zasvätený tomuto blahoslavenému Rómovi.

2019 05 07 postarka mozaika2Autor mozaiky

Informoval Peter Varga

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.