V Rajci si pripomenuli svojho rodáka - saleziána dona Andreja Paulinyho

(Rajec, 16. mája 2019) - O živote a diele Andreja Paulinyho. Pod týmto názvom sa uskutočnilo v Rajci v sobotu 11. mája popoludnie venované významnému rajeckému rodákovi, saleziánovi kňazovi Andrejovi Paulinymu (1925-2005), ktorý bol známy aj ako redaktor, spisovateľ, grafik a fotograf, pedagóg či tvorca slovenskej exilovej knihy.

Jeho život a dielo predstavil prítomným na Mestskom úrade hosť Dr. Jozef M. Rydlo, ktorý prišiel spolu so saleziánmi. „Keď si dnes v Rajci pripomíname Andreja Paulinyho, v jeho osobe vzdávame úctu všetkým tým slovenským mužom a ženám, ktorí práve v tej „službe bratom“ utkali „zlatú niť“ našej slobody a štátnej samostatnosti, keď v žalároch, na šibeniciach, vo vyhnanstve, vydávali svedectvo o pravde,“ povedal.

Stretnutie pokračovalo svätou omšou v Kostole sv. Ladislava. Hlavný celebrant don Štefan Turanský počas homílie veriacim porozprával o svojej osobnej skúsenosti s donom Paulinym, s ktorým sa stretol v Ríme. Na záver bol priestor i na diskusiu. V nej si don Tocký zaspomínal na prechod cez rieku Moravu, keď utekal s rozdielom dvoch rokov, podobne ako don Pauliny, do exilu.

Don Andrej počas štyridsiatich rokov v exile neúnavne pracoval ako redaktor, vedúci audiovizuálneho oddelenia, riaditeľ Malého seminára pri Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme, gymnaziálny profesor a šéfredaktor časopisu Slovenské hlasy z Ríma. Jeho ruky stvárnili za 25 rokov 1,5 milióna exemplárov kníh, časopisov a drobnotlačí.

„Sme povzbudení šírkou a hĺbkou jeho života a diela a veríme, že k blížiacemu sa jubileu 95 rokov od jeho narodenia sa nám podarí ešte niekoľko spoločných podujatí, ako výstava jeho diel či vytvorenie pamätnej tabule, aby toto naše „rozpamätávavanie sa“ na nášho rajeckého rodáka nadobudlo i trvalejší rozmer, pretože si to určite zaslúži,“ odkazujú Rajčania.


Informovala: Alena Rybárová
Foto: Slavomír Kalma

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.