Animátori cestovali za saleziánmi na diakonskú vysviacku až do Turína

(Banská Bystrica, 15. júna 2017) – Dvanástka animátorov z banskobystrického strediska strávila tri dni v Turíne a jeho okolí. Hlavným dôvodom ich cesty bolo zúčastniť sa na diakonskej vysviacke štyroch slovenských saleziánov.

Mladí spojili príjemné s užitočným a navštívili najdôležitejšie miesta spojené so životom dona Bosca. Na púti ich sprevádzali dvaja saleziáni don Peter Stellmach a don Juraj Kovaľ.

Prvý deň navštívili baziliku Zmŕtvychvstania na Colle Don Bosco, kde sa svätec mladých narodil. Prehliadka zahŕňala aj miesto, kde sa malému Jankovi sníval sen v deviatich rokoch, kostol Panny Márie Pomocnice a tiež kaplnku na mieste, kde sa prvýkrát stretol s Dominikom Saviom.

Ďalšie kroky pútnikov viedli do dediniek Morialdo a Mondonio. Nachádzajú sa tu domy, v ktorých býval dnes už svätý Dominik Savio. Odtiaľ prešli ku kostolu na kopci v dedine Castelnuovo Don Bosco.

Pred večerom sa výprava presunula do centra Turína, do saleziánskeho strediska Crocetta. Mladých čakalo vrelé privítanie budúceho diakona Tomáša Danka. Na prvý pohľad ich tu zaujali veľké ihriská. Kým sa nezotmelo, stihli si vyskúšať futbal aj volejbal. Potom vyrazili na večernú prehliadku mesta.

Druhý deň v Turíne strávila partia mladých na Valdoccu, mieste, kde vzniklo prvé oratórium. Pozreli si Pinardiho kaplnku, kostol sv. Františka Saleského aj Baziliku Panny Márie Pomocnice. Dôležitým bodom programu boli izbičky dona Bosca, kde sa nachádzajú originálne predmety z jeho života.

O tretej popoludní sa v Bazilike Panny Márie Pomocnice začala slávnostná svätá omša, počas ktorej slovenskí saleziáni prijali vkladaním rúk kardinála Cesare Nosigliu diakonát.

Večer boli všetci slovenskí pútnici a rodiny diakonov pozvaní na večeru do neďalekej reštaurácie. Každý mohol vyskúšať klasickú taliansku pizzu.

Posledným dňom púte bola nedeľa, sviatok Najsvätejšej Trojice. Tento deň začali mladí pútnici skorou svätou omšou pred šiestou hodinou. V kaplnke oratória na Crocette ju celebroval provinciál slovenských saleziánov don Jozef Ižold. Kázal čerstvý diakon Peter Roth.

Na obed sa z pútnikov po dlhej ceste stali výletníci. Navštívili totiž prímorské mesto Grado. Slnko, more a oddych na pláži boli pre nich výborným osviežením pred návratom domov.

Zdroj: sbb.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.