Cenu Kia Innovation Award získali študenti saleziánskej školy

(Gbeľany, 10. mája 2015) – Študenti z ôsmich stredných škôl prezentovali koncom mája vo Vzdelávacom stredisku spoločnosti Kia Motors Slovakia v Gbeľanoch prototypy svojich inovatívnych nápadov v rámci 6. ročníka súťaže Kia Innovation Award. Víťazmi sa stali študenti zo Strednej odbornej školy (SOŠ) sv. Jozefa Robotníka zo Žiliny, ktorí skonštruovali model hybridného pohonu návesov pre nákladné autá.

Výherný projekt študentov zo SOŠ sv. Jozefa Robotníka s názvom Hybridný pohon návesov rieši problém pomalých kamiónov v stúpaniach. Študenti navrhli elektropohon návesu, ktorý ho poháňa do kopca a odľahčuje motor. Pri brzdení nedochádza k stratám energie na teplo, ale k premene na elektrickú energiu, ktorá sa uskladní v akumulátore. Zvyšuje sa tým rýchlosť a zlepšujú jazdné vlastnosti kamiónov pri zlých adhéznych podmienkach.

Odmenou za úsilie žiakov pri tvorbe projektu boli tablety a pre školu grant vo výške 5000 EUR.

Zdroj: www.kia.sk, www.sos.sdb.skFoto: www.sos.sdb.sk

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.