Chlapci prešli počas cyklopúte po stopách Titusa Zemana viac ako 2 540 km

(Ludrová, Turín, 30. augusta 2018) – Skupina desiatich chlapcov z celého Slovenska a traja kňazi: vdp. Lukáš Imrich, don Jozef Luscoň a vedúci výpravy vdp. Ján Garaj ASC sa od 6. do 27. augusta zúčastnili cyklopúte po stopách dona Titusa Zemana. Trasa viedla z Ludrovej pri Ružomberku cez Nitru, Bratislavu – Vajnory (rodisko dona Titusa Zemana), Viedeň, Linz, Salzburg, Innsbruck, priesmyky Álp, Miláno, Turín až do rodiska dona Bosca na Colle don Bosco a späť.

V okolí Turína navštívili pútnici všetky pamätné miesta spojené zo životom Jána Bosca, Dominika Savia i Miška Magoneho. Párkrát vyrazili na Supergu – vrch nad Turínom, kde don Bosco chodieval s chlapcami na výlety. Na všetkých týchto miestach bol kedysi aj bl. Titus Zeman, keď tajne sprevádzal bohoslovcov do Turína a teraz si to zopakoval. Výprava ho totiž mala medzi sebou – jeho relikvia ozdobovala oltár pri svätých omšiach.

Dojazd do každého mesta bol vysoko sofistikovaný: na čele bolo sprievodné vozidlo, potom nasledovali cyklisti a v závere pelotónu išlo ďalšie auto aj s príslušným hudobným a hlasovým doprovodom. „Bolo zaujímavé pozorovať ako domáci reagovali na nečakaný prílev hudby: niektorí len zdvihli hlavy, iní začali skandovať, ba ďalší aj tancovať,“ opísal reakcie okolia člen výpravy.

Vedúci výpravy Ján Garaj zhodnotil tohtoročné Don Bosco Tour slovami: „O všetkých dobrodružstvách, ktoré sme na púti prežili sa nedá nakrátko vyrozprávať. No medzi najsilnejšie zážitky patrila svätá omša v alpskom priesmyku Passo di Gavia vo výške 2670 metrov, teda v takej ako je Gerlach. Bolo to práve na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie. Stretli sme veľmi veľa úžasných ľudí, utužili priateľstvá, objavili krásu prírody. Celkovo sme urazili vyše 2 540 kilometrov, vystúpili do výšky cez 22,5 kilometrov, dostali 5 defektov a zaplatili dve pokuty.“

„Počas túry som čoraz viac obdivoval dona Titusa Zemana. Žasol som, aký rozhľad, odvahu i poznanie týchto končín musel mať, keď sa odhodlal pešo prejsť tieto veľhory. Don Titus, klobúk dole pred tebou,“ dodal don Luscoň.    Účastníci púte obetovali svoje námahy za poznanie svojho duchovného i profesného povolania a zároveň všetkým ďakujú za modlitbovú podporu, pretože vďaka Bohu sa im nič zlé nestalo.

Jozef Luscoň SDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.