Don Bosco vo Svätej Zemi

(Jeruzalem, Izrael, 13. septembra 2013) –10. septembra dorazila don Boscova relikvia do Svätej Zeme. Naplnila sa tak vrúcna túžba dona Bosca, ktorý si ešte počas života želal osobne navštíviť krajinu, v ktorej sa Ježiš narodil, no nikdy nemal príležitosť. Jeho príchod do Svätej Zeme, práve v čase, keď celý Stredný Východ pociťuje hrozbu vojny, posilňuje veriacich v modlitbe, prosiac o jeho príhovor za mier.

2013 09 13 ANS dB1

Relikviu privítali v prístave v Jaffe latinský patriarcha Jeruzalema, arcibiskup Fouad Twal, spolu s členmi miestnej saleziánskej komunity a s veriacimi, ktorých pozval patriarcha verejným listom k zúčastneniu sa na tejto zvláštnej príležitosti. Relikvia bola odtiaľ premiestnená do konkatedrály latinského patriarchátu, kde sa pomodlili vešpery.

11. septembra bola relikvia premiestnená z Jeruzalemu do Betlehema. Sprievod prechádzal cez miesto s hrobom Ráchel, kde mladí ľudia z umeleckého centra a zo Saleziánskej technickej školy čakali na jej prijatie spolu s pracovníkmi Medzinárodnej dobrovoľníckej služby pre rozvoj, ktorá pôsobí v Palestíne. Deň potom relikviu vzali aj do detskej nemocnice Caritas, ktorá sa nachádza blízko steny postavenej izraelskými vodcami na hranici s Palestínou.

Vo štvrtok navštívila relikvia Beit Jala a potom Cremisan, večer putovala do Nazaretu. Na nasledujúce dni je naplánovaná cesta do Haify, Beit Jemal a Jaffy. Relikvia sa potom vráti do Jeruzalema, kde zostane do 19. septembra. Na rôznych miestach bude návšteva sprevádzaná svätými omšami, procesiami, nočným bdením a možnosťou uctenia si relikvie.

2013 09 13 ANS dB2

Mons. William Shomali, vikár patriarchu latinského patriarchátu Jeruzalema povedal: „Ku koncu svojho života chcel don Bosco navštíviť Svätú Zem, no už nemohol kvôli svojmu zdraviu. Teraz, pri príležitosti návštevy jeho relikvií, prichádza odlišným spôsobom a tak dodržiava svoj sľub. Skutočne ho teraz potrebujeme. Naprieč celým Stredným Východom, vo Svätej Zemi, v Egypte, Iraku a Sýrii, vo všetkých krajinách, kde pracuje veľa don Boscových synov, zažívame dramatickejšiu situáciu, než kedykoľvek predtým. Potrebujeme ho i všetkých svätých. Všetkých ich prosíme o silný príhovor za nás. O čo sú silnejší, ako don Bosco, o to viac sa k nim musíme utiekať.“

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.