Don Karol Maník sa delí so svojimi skúsenosťami zo služby na Ukrajine v sérii článkov

(Bratislava, 2. decembra 2020) – Bývalý provinciál saleziánov don Karol Maník sa vrátil z Ukrajiny, kde posledných šesť rokov viedol rehoľu saleziánov. Pre denník Štandard napísal seriál niekoľkých článkov, v ktorých opisuje drámy aj veľké víťazstvá z prostredia ľvovského sirotinca Rodinný dom Pokrova, kde pôsobil.

Don Maník, ako píše, prijal vo veku 47 rokov svoju najväčšiu životnú výzvu a vykročil do novej kultúry a duchovnosti. „Tých šesť rokov prešlo veľmi rýchlo. Boli to zaujímavé roky. Niekedy mi bolo ťažko, niekedy veľmi ťažko, ale dnes som za všetko vďačný a som rád, že som vydržal až do konca. Nová skúsenosť mi rozšírila osobný obzor a priniesla veľké životné bohatstvo. Chcem sa o niektoré svoje skúsenosti podeliť. Prečo? Lebo ma zasiahli, zmenili, scitliveli. A tak toto je môj jediný cieľ – podeliť sa s tými, ktorí majú otvorené srdce počúvať a na chvíľu sa zastaviť, zamyslieť,“ vysvetľuje svoj zámer.

Ukrajinskí saleziáni už šesť rokov prijímajú a starajú sa o niekoľko desiatok chlapcov, ktorí sú sirotami, polosirotami alebo o ich úrad odobral rodičom, keďže neboli schopní sa o nich postarať. Takto sa do sirotinca dostal aj Peter. „Keď som počul jeho históriu, nechcel som tomu veriť. Peter žil so svojou mamkou bez otca. Mamka mala problém s alkoholom a viedla veľmi neusporiadaný život. Keď mal tri alebo štyri roky, jeho matka išla s priateľkami na piknik, na nejakú oslavu do prírody neďaleko lesa. Aby nemusela ustavične kontrolovať malého syna, priviazala ho o strom. Oslava bola natoľko bujará, že žena naňho zabudla a nechala ho v lese samého až do nasledujúceho dňa, keď ho podľa plaču našli okoloidúci…

Dnes má Peter 15 rokov a žije, ako každý iný v jeho veku, svojím životom. Má hudobný talent, a tak sme sa snažili motivovať ho do štúdia, do cvičenia. Uvidíme, či vydrží. Ale vždy, keď som ho stretol, čítal som za ním ten ‚jeho príbeh‘ a uvedomoval som si, za čo všetko musím byť ja vďačný,“ píše don Maník v jednom z článkov.

Zatiaľ boli uverejnené tieto články:Siroty, ktoré učia ¦ Životná šanca ¦ Najjednoduchšou obeťou sú siroty

Zdroj: dennikstandard.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.