Duchovné cvičenia pod holým nebom

(Bratislava, 20. augusta 2014) – Po pol roku príprav a organizácie vyrazila z Bratislavy, s plnou poľnou vo štvrtok 31. júla nočným vlakom smerujúcim do panenského pohoria Čergov pri Bardejove, skupina mladých mužov na netradičné duchovné cvičenia. Čergovské lesy, plné rôznych neočakávaných prekvapení boli po dobu desiatich dní miestom stíšenia a zastavenia sa, časom modlitby a nepohodlia, náročnosti a drsnosti, časom bez elektroniky a prítomnosti žien. Desať dní s pozvaním na cestu premeny, počas ktorej budú mladí muži dozrieť v zrelých mužov.

Dominantné jadro účastníkov tvorili chlapci z bratislavského saleziánskeho strediska na Trnávke. Skupinu mladých mužov kňazskou službou sprevádzal salezián Ján Jakubov a samotnú duchovnú obnovu viedol brat kapucín Martin Borkovský. Ponúkame niekoľko postrehov, dojmov a motivácií samotných účastníkov:

Jano – 18 rokov: "Tieto duchovné cvičenia sa mi veľmi páčili. Mohol som sa zamyslieť nad svojím životom a dopodrobna ho rozobrať. Takisto si myslím, že drsné podmienky a nepohodlie ma naozaj donútili, aby som premýšľal nad sebou a nezaoberal sa vecami, ktoré ma deň čo deň obklopujú. Keď sa človek ocitne v prírode, cíti väčší pokoj, má čas na seba a nemusí sa nikam ponáhľať."

Damián – 17 rokov: "Počas celej akcie bolo vidno, že je s nami Boh. Síce sme trikrát zablúdili, no vždy to nakoniec bola tá lepšia cesta. Tieto duchovné cvičenia mi dali do života veľmi veľa po všetkých stránkach či po duchovnej alebo po tej svetskej. Bol to neopísateľný zážitok."

Matej – 20 rokov: "Na týchto duchovných cvičeniach som v prvom rade zistil, že som smrteľný. A to hneď na začiatku, keď v noci prebehla okolo mňa divá svinka. Povedal som si, že to tu bude ťažké a odpočítaval som čas do konca. Postupom času však strach opadol a viac a viac ma zaujali Borkove prednášky. Riešili sme reálne veci zo života, čo bolo fakt super. Tieto prednášky v duchu ako z chlapca vychovať zrelého muža mi dali do života nesmierne veľa. Dnešný svet potrebuje zrelých mužov, ja chcem byť jedným z nich."

 Informoval: Michal Žák Foto: Martin Borkovský OFMCap

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.