Dvaja misionári zo 148. výpravy budú členmi slovenskej provincie

(Turín, Taliansko, 26. septembra 2017) – 22 saleziánov a 15 saleziánok prijalo v nedeľu 24. septembra v Bazilike Márie Pomocnice kresťanov v Turíne misijné kríže a sú pripravení odísť do svojich misijných pôsobísk. Saleziánski misionári sa zišli po 24-dňovej príprave na misijnom kurze, ktorý sa odohrával najprv v hlavnom dome v Ríme, potom na miestach dona Bosca. Saleziánky si tiež pripomenuli 140. výročie od ich prvej misijnej výpravy z roku 1877, ktorej destináciou bol Uruguaj.

2017 09 26 mv3

Členmi 148. misijnej výpravy sú aj dvaja saleziáni, ktorí budú odteraz členmi slovenskej provincie. Emmanuel NIYOYITUNGIRA z Burundi a Joseph RAYMOND z Indie budú pôsobiť na Sibíri spolu so slovenskými saleziánmi. Na odovzdávanie misijných krížov ich prišiel podporiť provinciál Jozef Ižold, spolubrat a tiež člen ich budúcej komunity Peter Lorenc a slovenskí študenti teológie v Turíne.

2017 09 26 mv2

2017 09 26 mv4

Svätej omši predsedal hlavný predstavený don Ángel Fernández Artime, prítomná bola aj generálna matka Yvonne Reungoat, mnohí koncelebranti, vrátane Mons. Gastona Kashalu Ruweziho, biskupa z Konga.

"Saleziánsky svet je naozaj tu… Ďakujeme Pánovi, ktorý nás tak dlho sprevádza a robí toľké veci prostredníctvom Ducha, že ich nevieme ani celkom pochopiť, alebo ich pochopíme až po dlhšom čase," povedal hlavný predstavený na záver slávenia.

"148. vyslanie výpravy, ktoré nikdy nebolo prerušené, dokonca ani počas dvoch svetových vojen: to k nám hovorí ako realita, ktorá je za hranicami človeka."

Novým misionárom don Artime zaželal sústrediť sa aj na misijnú prácu dona Toma Uzhunnalila, verného Bohu a misii v Jemene, počas obdobia bežnej pastorácie, ale aj v čase, keď bol unesený.

Tiež podčiarkol dôležitosť zdieľania života s tými ľuďmi, ktorých čoskoro stretnú, bez predstierania toho, že sú tam, aby učili či ako experti. Znovu zopakoval, že misijný rozmer bol a zostáva základnou voľbou kongregácie. "Bez misionárov by tu mnohí z nás neboli," povedal.

Nakoniec odovzdal misijné kríže saleziánom, zatiaľ čo generálna matka odovzdala kríže saleziánkam. Všetci boli vyslaní po celej zemi ohlasovať a žiť Ježišovo evanjelium v duchu dona Bosca.

2017 09 26 mv1

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.