Hlavný predstavený odpovedá na otázky indických mladých

(Ranchi, India, 8. októbra 2015) – Hlavný predstavený don Ángel Fernández Artime počas uplynulého týždňa navštívil viaceré diela indických saleziánov. Na návšteve v Ranchi sa rozprával s prítomnými mladými. Spýtali sa ho niekoľko otázok, ktoré vám teraz prinášame v malom rozhovore.

Stretol som saleziánov náhodou, neboli prítomní tam, kde som žil. Neskôr som mal príležitosť študovať u saleziánov. Dokončil som u nich svoje štúdiá a chcel som ísť študovať na univerzitu. Ale vtedy som cítil, že musím zistiť, či by saleziánsky život bol život pre mňa. Prečo? Jednoducho pretože sa mi veľmi páčilo, čo saleziáni urobili pre mňa a pre našich mladých ľudí. V tom čase som zistil, že Pán ma volá žiť s mladými a pre mladých a začal som žiť týmto štýlom života a cítil som sa veľmi šťastný. Musím priznať, po rokoch, že som veľmi silno cítil lásku, ktorú mal don Bosco pre mladých. To je to, prečo som saleziánom dona Bosca už 38 rokov a som ozaj veľmi šťastný zo života, ktorý mi Pán dal.

Ďalšie dievča sa spýtalo: „Aké sú vaše povinnosti voči mladým ľuďom dnes?“ Don Artime odpovedal:

Čo môžem a čo by som mal robiť pre mladých ľudí? Mal by som robiť to, čo robil don Bosco, pripomínať, že všetci saleziáni sa narodili, aby dali život mladým. Mojou povinnosťou, mojou prácou je viesť saleziánov a saleziánsku rodinu, aby boli ozaj dobrí v práci s mladými a pre mladých.

Na otázku, ako najlepšie využiť energiu a nadšenie mladých ľudí skôr, ako ho stratia, keď dospejú, hlavný predstavený odpovedal:

Som presvedčený, že mladí ľudia nikdy nestratia nadšenie a odvahu mladých, ak ju zažili dostatočne dlho a naučili sa, že je krásne dať samého seba a žiť pre druhých. Napríklad si myslím, že môžete nechať ľudí snívať a tvoriť iniciatívy, ktoré by zahrnuli ďalšie deti do robenia dobra pre druhých. To, čo nás Boh učí, je že život je krajší, ak sa dáva druhým. Čo môžeme robiť pre druhých? Kto by chcel byť niekým, kto robí dobre druhým? Preto nikdy nestratia nadšenie mladých. A keď už nie sú mladí, uchovajú si tento spôsob života vo svojich srdciach.

ANS, tlFoto: www.flickr.com

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.