Izbičky dona Bosca na Valdoccu sú zatvorené kvôli rekonštrukcii

(Turín, Taliansko, 23. januára 2019) – Od 3. decembra 2018 sú takzvané „izbičky dona Bosca“ v Turíne, teda miestnosti, v ktorých svätý Ján Bosco žil pri Valdoccu, zatvorené pre rekonštrukciu. Práce by mali trvať počas celého roka 2019. Zámerom je pokročiť v kompletnej reorganizácii Pinardiho domu, s výhľadom na ukončenie pred Generálnou kapitulou, ktorá by sa mala konať na Valdoccu od 16. februára do 4. apríla 2020.

Sám don Bosco vyrozprával presťahovanie sa na toto miesto v krátkej spomienke: „V tom čase sa dve izby v Pinardiho dome uvoľnili a boli ponechané ako dom pre mňa a moju matku. ʹMama,ʹ povedal som jej jedného dňa, ʹmal by som ísť bývať na Valdocco, ale kvôli ďalším ľuďom, ktorí obývajú dom, nemôžem zobrať nikoho iného ako teba.ʹ Pochopila vážnosť mojich slov a rýchlo dodala: ʹAk si presvedčený, že to poteší Pána, som pripravená odísť hneď v tejto chvíli.ʹ“ (z Pamätí oratória)

2019 01 25 izbicky-db

To vysvetľuje dôležitosť „izbičiek dona Bosca“ pre celú saleziánsku rodinu: sú miestom, kde žil svätý. Až do roku 1929, roku blahorečenia Otca a Učiteľa mladých, boli izbičky takmer nedotknuté. V jubilejnom roku 2000 sa uskutočnila komplexná rekonštrukcia s výsledkom, ktorý pretrval až dodnes, s pridaním vysvetľujúcich panelov na nižšom poschodí a niektorých ďalších detailov.

Teraz bude celý komplex opäť premenený v rámci projektu, ktorý má za cieľ ukázať pútnikom a návštevníkom Valdocca celú oblasť Pinardiho domu, v ktorej doteraz sídlila provincia Piemontu a Valle dʹAosta.

Hodnota a obnova tohto prostredia podľa pôvodného vzhľadu je žiadaným projektom hlavného predstaveného dona Ángela Fernándeza Artimeho a je súčasťou širšieho plánu ochrany a propagácie odkazu a dedičstva saleziánskych miest v Turíne na Valdoccu a na Colle don Bosco.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.