Kardinál Pietro Parolin navštívil saleziánov v Azerbajdžane

(Azerbajdžan/Baku, 12. júla 2023) – V dňoch 8. – 11. júla navštívil štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin Azerbajdžan. Kardinál Parolin pricestoval na základe pozvania zo strany prezidenta republiky Ilhama Aliyeva, aby svojou prítomnosťou podčiarkol dôležitosť dobrých vzťahov medzi Vatikánom a Azerbajdžanom. Diplomatické vzťahy medzi krajinami boli nadviazané pred tridsiatimi rokmi.

Hlavným dôvodom prvej návštevy štátneho sekretára Azerbajdžanu boli rokovania s prezidentom republiky Azerbajdžanu Ilhamom Alievom, s ministrom zahraničných vecí Džejchunom Bayramovom, s ministrom kultúry Adilom Karimli a s výkonným riaditeľom Fondu Heydara Alieva Anarom Alekperovom o vzájomnej spolupráci medzi Vatikánom a Azerbajdžanom. Kardinál otvoril aj otázku o možných spôsoboch a formách upevnenia mierového spolužitia a spolupráce na Kaukaze.

V nedeľu 9. júla predpoludním kardinál Parolin predsedal svätej omši v chráme Panny Márie Nepoškvrnenej v Baku za hojnej účasti veriacich. V homílii pripomenul niektoré dôležité udalosti z najnovšej histórie miestnej Cirkvi v Azerbajdžane a povzbudil miestnych katolíkov k radostnému svedectvu o ich viere v Ježiša Krista.

Po skončení svätej omše kardinál odhalil a posvätil na nádvorí chrámu sochu svätého Jána Pavla II., historicky prvého pápeža, ktorý navštívil Azerbajdžan v roku 2002.

Na počesť kardinála zorganizoval Apoštolský prefekt v Azerbajdžane, biskup Vladimír Fekete obed pre jeho sprievod a pre všetkých kňazov, rehoľníkov a rehoľnice, ktorí pracujú v Apoštolskej prefektúre.   

Kardinál Parolin sa počas obeda živo zaujímal o saleziánske výchovné a sociálne projekty, ktoré v Azerbajdžane rozvíja komunita Saleziánov dona Bosca, ktorá tu začala účinkovať pred 23 rokmi. Kardinál navštívil taktiež dom pre chorých a bezdomovcov, ktorý v Baku spravujú sestry milosrdenstva Matky Terezy.

Súčasťou návštevy kardinála Parolina bolo aj jeho stretnutie s predstaviteľmi tradičných náboženstiev Azerbajdžanu, ktoré vo svojej rezidencii zorganizoval imám moslimov Kaukazu Šeychulisam Alahshukur Pashazade.

Po skončení svojej misie v Baku odcestoval kardinál Parolin do Jerevanu.

Informoval: Toral Aghayev

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.