O SOŠKU bojovali s motykou v ruke

(Uzovský Šalgov, 30. novembra 2012) – Putovná socha Panny Márie Pomocnice má po uplynulom víkende nového majiteľa! Z Uzovského Šalgova si ju po čestnom a tvrdom boji odnieslo družstvo dievčat z Prešova, ktoré sa najšikovnejšie dokázalo popasovať s danými úlohami. 

23. novembra 2012 sa v Uzovskom Šalgove na východe Slovenska stretlo päť družstiev, aby si zmerali svoje sily, otestovali naštudované vedomosti a popasovali sa o poctu odniesť si so sebou putovnú sochu. Súťaže sa zúčastnili strediská: Sabinov, Košice, Prešov, Bardejov a domáci Uzovský Šalgov. Úlohou súťažiacich bolo prečítať a naštudovať trilógiu Charizmatický svätec. Ide o trojdielny životopis don Bosca, ktorý si organizátori vybrali kvôli práve prebiehajúcim prípravám na 200. výročie narodenia nášho patróna a učiteľa mladých.

2012_11_30_soska1.jpg

Celá súťaž sa niesla v duchu televíznej šou s názvom: Hľadá sa herecký talent roka. Hlavná cena výhercu: obsadenie v pripravovanom filmovom trháku don Bosco. Animátori z radu organizátorov sa nahodili do kostýmov režiséra a jeho filmového štábu a súťaž mohla začať. Piatkový program odštartovali svätou omšou a počas celého večera mali dievčatá priestor navzájom sa spoznať, zabaviť i zasmiať, prípadne získať niekoľko bonusových bodov počas veselých aktivít a hier.

Až v sobotu sa začal skutočný boj a dievčatá museli neraz okrem naučených informácií využiť aj kreativitu, dôvtip či schopnosť improvizovať. Otestovali ich v troch spoločných aktivitách, kedy proti sebe stáli zástupcovia jednotlivých stredísk. Nasledovali stanovištia rozmiestnené po dedine a ani tam účastníčky nešetrili. Dievčatá dostali do rúk motyky a museli si body vykopať priamo z hliny, vypísať don Boscov rodný list či pantomímou stvárniť jednotlivé don Boscove sny. Po chutnom obede nasledovalo dlho očakávané vyhodnotenie. Pri tejto príležitosti mali dievčatá možnosť "nahodiť" na seba slávnostné šaty a prejsť sa po červenom koberci. Ďalej sa ujal slova režisér a začalo sa slávnostné vyhlasovanie výsledkov. Napätie v miestnosti bolo neuveriteľné. Ako už na začiatku bolo prezradené, šťastnými výherkyňami súťaže sa stali dievčatá z Prešova. Na druhom miestne sa umiestnilo stredisko Sabinov a tretie miesto získali domáci.

2012_11_30_soska2.jpg

Po vyhlásení výsledkov nasledovala svätá omša ako poďakovanie Ježišovi i Panne Márii, že nad nimi po celý čas držali svoju ochrannú ruku. Sošku si síce nemohli odniesť všetci, ale pevne veríme, že si všetci odniesli nejedno nové priateľstvo a veľa pekných a nezabudnuteľných spomienok…

Informovala: Martina Slaninková

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.