Oratko online oslavuje jeden rok od svojho vzniku

(Bratislava, 15. marca 2021) – Tento víkend uplynul rok, čo Saleziánsky pastoračný tím prišiel medzi mladých s úplnou novinkou v online svete a vytvoril projekt s názvom Oratko online. Na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a Spotify, tak počas celej pandémie môžeme sledovať rôzne aktivity saleziánov, saleziánok, saleziánov spolupracovníkov a mnohých mladých dobrovoľníkov po celom Slovensku.

Saleziáni a saleziánky v jednotlivých komunitách začali tvoriť obsah pre mladých z celého Slovenska. Na Oratku online si našli svoje pravidelné miesto ranné zamyslenia, rozcvičky, myšlienky do dňa, rôzne výzvy, streamovali sa sv. omše a pribúdali večerné slovká z radov ľudí, ktorí tvoria saleziánsku rodinu. Dokonca vznikli aj rôzne série videí pre rodiny s deťmi – Škôlka sestry Nany, varenie s majstrom kuchárom Viktorom a vzdelávanie s hudobno–zábavnou reláciou Minútka.

„Tvoríme obsah pre široké publikum. Spätná väzba, ktorú dostávame od mladých, rodín s deťmi, ale i starších, nás veľmi teší a posúva vpred. Vnímame, že celá naša námaha, ktorú do tvorby programu ako tím dávame, stojí za to,“ povedala Marta Baňasová FMA, radkyňa pre pastoráciu mládeže na Slovensku.

Výnimočným bodom programu sa stala Čajovňa live s viac ako 64 odvysielanými časťami. Najskôr denne, toho času raz za týždeň, zavíta na platformu Oratka online výnimočný hosť či hostia. Rozprávajú o svojom živote, vzťahoch, práci, aktivitách či rôznych témach, ktoré zaujímajú mladých. Pozvanie do čajovne prijali rôzne manželské páry, kňazi, laici, športovci, herci, misionári, známe i menej známe mená. Do online relácie sa dokonca môžu zapojiť aj samotní diváci, a to pozdravom či kladením otázok v komentároch na Facebook-u alebo pripojením sa priamo na Zoom, kde sa Čajovňa live odohráva.

„Cítim, že je to naozaj Božie dielo. Som rád, že môžeme tvoriť hodnotovo kvalitný obsah pre všetkých mladých z celého Slovenska,“ vyjadril sa Ján Holubčík SDB, delegát pre pastoráciu mládeže na Slovensku.

Pri príležitosti sviatku dona Bosca organizátori Oratka online zorganizovali celoslovenskú zábavnú šou s názvom Milujem don Bosca. Po nej nasledovala týždeň trvajúca After party vytvorená z videí od saleziánskej rodiny z celého Slovenska.  

Don Boscovi venuje Oratko online špeciálnu pozornosť aj v práve prebiehajúcom pôstnom období. Každý deň ponúka podcast s krátkymi príbehmi z jeho života. V pôste zároveň spolupracuje s partnerskou organizáciou SAVIO, o. z., kde prebieha pôstna kampaň s názvom Tehlička.

Cez platformu Oratka online začali svoje debaty vysielať aj jednotlivé strediská. Jedným takým je stredisko Bratislava-Trnávka, ktorá každý mesiac odvysiela reláciu (K)ROK S TRNÁVKOU a Té̶ my.

„Sme vďační všetkým tým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pridali k tvorbe programu alebo nás podporujú svojimi modlitbami. Aj naďalej chceme tvoriť a prinášať vám do týchto dní duchovné povzbudenia, vzdelávanie, zábavu a hlavne radosť,“ odkazujú tvorcovia Oratka.

Informovala: Terézia Piknová

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.