Pandémia koronavírusu – zomierajú saleziáni v Taliansku i v Španielsku

250(Madrid, Miláno, 30. marca 2020) – Saleziánska informačná agentúra ANS prináša správy o situácii saleziánskych komunít vo svete, postihnutých koronavírusom Covid-19.

V Európe je najviac postihnutý sever Talianska; silne je zasiahnutá saleziánska provincia so sídlom v Miláne, kde zomreli viacerí spolubratia.

V komunite v Nave, kde je 24 spolubratov, zomrel 25. marca na Covid-19 vo veku 67 rokov života biskup Mons. Angelo Moreschi, apoštolský prefekt z Gambelly v Etiópii. Pochádzal z Nave, v roku 1991 ako salezián odišiel na misie do Etiópie, od roku 2000 bol Apoštolským prefektom, na sviatok dona Bosca v roku 2010 bol vysvätený za biskupa.  Mons. Moreschi bol 46 rokov saleziánom, 38 rokov kňazom a 10 rokov biskupom.

V Nave zomreli aj ďalší dvaja spolubratia, obaja vo vysokom veku. V komunite v Chiari zomrel 95-ročný spolubrat. V komunite Sesto San Giovanni zomrel 66-ročný don Agostino Sosio, bývalý provinciál a momentálny tamojší direktor a farár. Provinciálny ekonóm tejto milánskej provincie je hospitalizovaný, tiež ďalší jeden spolubrat. Komunita v Nave a dve komunity v Miláne sú v karanténe.

„Zjednocujeme sa s vami v modlitbe, aby ste pocítili našu blízkosť v tomto bolestivom momente pandémie. Buďme citliví a solidárny s tými, ktorí trpia,“ napísal do Milána krátky pozdrav hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernádez Artime.

Vážne zasiahnutá je aj španielska provincia sv. Jakuba so sídlom v Madride. Niektoré okolnosti, ktoré nebolo možné predvídať, spôsobili rozsiahle nakazenie sa saleziánov a aj smrť niekoľkých spolubratov. Na jednom pracovnom stretnutí saleziánov a laikov v meste León, na ktorom bol prítomný aj jeden účastník z talianskych Benátok, a toto stretnutie sa konalo v čase, keď ešte situácia v Španielsku vôbec nebola alarmujúca, došlo k rozsiahlej nákaze koronavírusom. Saleziáni, ktorí sa zo stretnutia vrátili do svojich komunít, následne infikovali ďalších spolubratov.

Nákaza zasiahla spolubratov v komunitách v Oviede, v Leóne, v Salamanke, v Madride, v Arevale. Na mnohých miestach boli nakazení prakticky všetci členovia komunity. Na koronavírus zomrelo (údaje sú z agentúry ANS k 26. marcu) 7 spolubratov, ďalší spolubrat zomrel bez toho, aby bol pozitívne testovaný, ale mal zodpovedajúce príznaky, ďalší spolubrat zomrel, bez toho, aby sa zisťovala príčina, 3 bratia zomreli na kombináciu vírusu s inými chorobami. Viacerí saleziáni sú v kritickom stave, niektorí z nich sú v nemocniciach a potrebujú intenzívnu starostlivosť; ostatní nakazení bratia sa postupne zotavujú.

„Všetkým je jasné, že situácia nabrala od začiatku rýchly spád a stala sa kritickou v priebehu niekoľkých dní. Od prvého okamihu sa provincia pokúsila venovať osobitnú pozornosť ochrane najzraniteľnejších saleziánov, obmedziť kontakt so všetkými, u ktorých sa prejavili príznaky, dodržiavať karanténu v komunitách, pričom zachovala zodpovedajúce bezpečnostné opatrenia,“ uvádza agentúra ANS. Aktuálna situácia je mimoriadna a vyžaduje si povedomie o jej vážnosti a tiež opustenie mnohých zvykov. Vedenie madridskej provincie tiež pripomína, že „všetci sme v rukách Boha Otca a sme jeho milovaní synovia v Ježišovi. Svedectvo bratov, ktorí sa už stali obeťami tejto pandémie, by nám malo pomôcť žiť túto situáciu vo viere“.

ANS, OnMiSDB, rhsdb

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.