Prešovčanov sprevádzali počas stanového tábora myšlineky pápeža Františka

(Prešov, 15. augusta 2022) – Lúka za Sedlicami sa začiatkom prázdnin premenila na veľké táborisko, ktoré postupne privítalo tri turnusy letných táborov.

Pokrvní bratia

Chlapci sa ponorili do príbehu pokrvných bratov Winnetoua a Old Shatterhanda. Spolu s nimi bojovali celý týždeň za pravdu a spravodlivosť, pretože banditi, na čele so Santrom, sa snažili získať pre seba územia indiánov.

V tomto boji položili svoj život náčelník Inčučuna a jeho syn Winnetou, no ich obeta nebola márna. Old Shatterhand sa spolu s chlapcami vrátil späť do Prešova, aby tu každý z nich bojoval za pravdu a spravodlivosť na mieste, kde sa bude nachádzať – doma, v škole, či na ulici.

Prostredie indiánskej prérie umocnili totemy pred stanmi, tomahawky a indiánske čelenky, ktoré odlišovali jednotlivé kmene v tábore. Lanová dráha a vodná šmýkačka do potoka boli obľúbenými atrakciami každé popoludnie, no a samozrejme nemohol chýbať ani celotáborový futbalový turnaj.

Meraki

Dievčenská stanovačka bola o vychádzaní zo svojej komfortnej zóny, o premáhaní sa a žití naplno. To značil aj názov stanovačky „MERAKI“. Dievčatá sa počas piatich dní snažili vkladať celú seba do svojho konania a robiť všetko tak naplno, ako v danú chvíľu dokázali.

„Atmosféra bola veľmi radostná a chvíľami silno vyburcovaná. Mladšie, ale aj najstaršie účastníčky, ktoré boli na stanovačke tento rok posledný raz ako deti, sa chytili na našu bojovnú a akčnú vlnu, ktorou sme chceli prebudiť niekedy zaspatú dnešnú generáciu. Ale hlavný podiel na vytvorení perfektnej atmosféry, ktorú sme mali, mali animátorky. Boli od začiatku zapálené pre našu vec a tento zápal preniesli rýchlo na deti, za čo im srdečne ďakujeme,“ zhodnotili organizátorky.

Teenage stanovačka

Teenageri už tradične uzatvárali sériu stanovačiek na lúke za Sedlicami. Každé ráno mali pred nabitým programom priestor na osobnú modlitbu a podelenie v skupinách, aby dobre začali deň. Potom nasledovala zábava, športy, turnaje, výlet a rozličné zážitkové aktivity. Aby všetky zážitky dokázali stráviť, večer bol opäť vyhradený čas na modlitbu, spytovanie svedomia a reflexiu.

Prvý večer patril detektívke, kedy sa mladí snažili odhaliť vraha na Divokom západe. Nasledujúci večer strávili s pozvanými hosťami a započúvali sa do ich životných príbehov. Celou stanovačkou ich sprevádzal pápež František, ktorý mladým adresoval výzvu, aby neostali pohodlne ležať doma na gauči, ale aby šli a pretvárali svet okolo seba.

Posledným bodom programu bolo spoločné búranie táboriska, pri ktorom sa hodila každá pomocná ruka.„Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli pri realizácii letný stanových táborov: organizátorom programu, animátorom, pomocníkom, kuchyni a všetkým, ktorí prišli stavať a búrať táborisko. Bez nich by nebolo možné nič z toho zrealizovať. Už teraz sa tešíme na budúci rok, kedy sa opäť stretnú ľudia, ktorí majú chuť robiť niečo dobré pre druhých.“

Zdroj: salezianipresov.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.