Mons. Fekete: Prvotným informáciám o zneužívaní v Cirkvi som neveril

(Rím 28. februára 2019) – O minulotýždňovom samite vo Vatikáne, ktorý sa zaoberal sexuálnym zneužívaním v Cirkvi, sme sa rozprávali s jedným z jeho priamych účastníkov, saleziánom a apoštolským prefektom Azerbajdžanu Mons. Vladimírom Feketem.

– Ako najvyšší cirkevný predstaviteľ Azerbajdžanu ste sa minulý týždeň vo Vatikáne zúčastnili stretnutia venovaného sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi. Počas 35 rokov svojho kňazského pôsobenia ste sa stretli s nejakým prípadom sexuálneho zneužívania?

Ako rehoľný predstavený som v minulosti riešil iba jednu sťažnosť, ktorá však našťastie nemala nič spoločného s pedofíliou.

Priznám sa, že keď sa v 90-tych rokoch minulého storočia objavili prvé informácie o zneužívaní zo strany kňazov, patril som medzi tých, ktorí tomu jednoducho neverili. Bolo to pre mňa čosi nepredstaviteľné, považoval som to za útok proti cirkvi. Postupne som sa stal skromnejším.

Na Západe väčšina zlyhaní v tejto oblasti spadá do obdobia sexuálnej revolúcie v 60. a 70. rokoch. Som presvedčený, že prenasledovanie cirkvi u nás paradoxne pomohlo udržiavať kňazov a rehoľníkov viac na duchovnej výške, ako príliš veľká sloboda na Západe.

2019 02 28 fekete samit vatikan1Pohľad do auly z miesta Mons. Vladimíra Feketeho SDB

– Pápež František pred týmto samitom vyzval všetkých účastníkov, aby sa vo svojich krajinách stretli s obeťami sexuálneho zneužívania. Podarilo sa vám to?

Keďže ako apoštolský prefekt Azerbajdžanu som sa ešte nestretol s týmto problémom, tak stretnutie s obeťami som absolvoval až priamo počas samitu vo Vatikáne, keď som si spolu s ostatnými účastníkmi mohol vypočuť viaceré veľmi bolestné výpovede.

– Ako na to reagovali účastníci?

Väčšina výpovedí obetí odznela vo forme audiozáznamov, iba v sobotu osobne vystúpila jedna konkrétna pani so svojim bolestným príbehom, ktorý sa odohral pred viac ako pred tridsiatimi rokmi. Jej príbeh, ale i ostatné svedectvá som vnímal ako čosi nepredstaviteľne smutné a bolestné. V aule bolo hrobové ticho, mal som pocit, že tieto svedectvá odkrývajú pred nami čosi nepochopiteľne obludné, čosi, čo sa nemalo nikdy stať.

– Aký program malo toto štvordňové stretnutie?

Začínali sme vždy ráno spoločnou modlitbou. Predpoludním boli dve prednášky, po ich odznení bol krátky priestor, kedy bolo možné dať prednášajúcemu nejakú otázku. Potom sme pokračovali v jazykových skupinách, ktorých bolo spolu jedenásť. Pod vedením moderátora sme v nich reagovali na vypočuté prednášky, ale aj na 21 bodov, ktoré nám na úvod samitu ponúkol na uvažovanie Svätý Otec. Popritom sme sa delili o vlastné skúsenosti k tejto téme.

Popoludní bola opäť prednáška a práca v jazykových skupinách. Na záver dňa relátori jednotlivých skupín oboznámili všetkých účastníkov s najpodstatnejšími informáciami, ktoré odzneli v ich skupine. Program sme zakončili po 19-tej hodine spoločnou večernou modlitbou.

V sobotu večer bola priamo v aule, kde sme sa stretali, kajúca pobožnosť a v nedeľu dopoludnia sme slávili jedinú spoločnú koncelebrovanú svätú omšu.

– Vy osobne ste pracovali v jednej z talianskych jazykových skupín. Zaznelo tam niečo, čo vám osobitne utkvelo v pamäti?

Silných momentov bolo viacero. Medzi inými aj prítomnosť a postoje dvoch žien – matiek, ktoré pracujú na dôležitých postoch v rímskej kúrii. Jednu z nich, Lindu Ghisoniovú, ktorá je podsekretárkou Dikastéria pre laikov, rodinu a život, za jej plenárnu prednášku osobitne vyzdvihol aj samotný Svätý Otec.

– Mali ste možnosť osobne hovoriť s pápežom Františkom?

Svätý Otec sa na prekvapenie mnohých zúčastňoval celého programu. Prichádzal do auly medzi prvými a pred začiatkom prác ho bolo možné osobne pozdraviť, porozprávať sa s ním. Využil som to niekoľkokrát. Aj počas krátkej prestávky na občerstvenie, ktorá bola pred prácou v jazykových skupinách, sa spontánne pohyboval medzi účastníkmi s pohárom vody alebo šálkou kávy v ruke.

To, čo som skutočne nečakal, bolo, že si pamätal, že som salezián zo Slovenska, ktorého – po svojej návšteve v Baku pred dva a pol rokmi – menoval za biskupa.

– Aké poznatky ste si z Vatikánu odniesli a čo pre Vás toto stretnutie znamenalo?

Samotná príprava na stretnutie i jej priebeh boli pre mňa jednoznačne veľkým prínosom po všetkých stránkach. Už len prežiť tri a pol dňa v bezprostrednej blízkosti Svätého otca Františka je zážitok na celý život. Okrem toho osobné kontakty a možnosť komunikácie s toľkými cirkevnými autoritami je školou života, ktorá sa nedá doceniť. Oboznámil som sa s viacerými smernicami biskupských konferencií o prevencii pri ochrane maloletých, ktoré, azda v zjednodušenej forme, môžu byť prínosom aj v našich podmienkach. V Azerbajdžane, podobne ako v iných moslimských krajinách, nateraz platí, že tieto témy sú pre verejnosť tabu a rodina si veľmi starostlivo stráži svoje deti.

Ďakujeme za rozhovor.

2019 02 28 fekete samit vatikan2Mons. Fekete s generálnou matkou sestier saleziánok Yvonne Reungoat

O zložení samitu:
Na samite sa zúčastnilo 193 osôb. Vyše polovica zúčastnených, presne 114, boli predsedovia biskupských konferencií z celého sveta; okrem nich tam bolo 14 predstaviteľov východných katolíckych obradov a 15 ordinárov, ktorí nie sú začlenení v žiadnej biskupskej konferencii, ako napríklad aj Mons. Fekete, či biskupi z Tbilisi, z Taškentu i ordinár Missio sui iuris Turmenistanu a iní. K tomu 12 generálnych predstavených mužských a 12 generálnych predstavených ženských reholí –medzi nimi boli aj vikár hlavného predstaveného saleziánov don Francesco Cereda a generálna matka sestier saleziánok Yvonne Reungoat; ďalej 10 prefektov hlavných vatikánskych dikastérií, 5 členov kardinálskeho kolégia, 5 pracovníkov rímskej kúrie a 5 organizačných pracovníkov.

Rastislav Hamráček SDB
Foto: archív Mons. Feketeho

Rozhovor, prostredníctvom emailovej komunikácie, vznikol v spolupráci s Imrichom Gazdom a Konzervatívnym denníkom Postoj.sk

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.