Saleziáni v Michalovciach ubytovali už takmer 100 utečencov

(Michalovce, 15. marca 2022) – Momentálne sú saleziáni v Michalovciach schopní prijať v stredisku 20 osôb na prenocovanie na 1 až 3 noci. Od pondelka 7. marca do nedele 13. marca takto poslúžili spolu 83 ľuďom z Ukrajiny (matkám s deťmi, aj niekoľkým starším ľuďom). Pre viacerých sa podarilo vybaviť dlhodobejšie ubytovanie v iných mestách na Slovensku, pre niektorých dokonca už aj zamestnanie. Deťom sa popoludní, v rámci možností, venujú aj animátori.

Vo štvrtok 3. marca sa stretlo niekoľko rodín z miestnej cirkvi so saleziánmi s úmyslom zorganizovať pomoc utečencom. „Nikto z nás nemal dovtedy žiadnu skúsenosť s humanitárnou pomocou alebo s prácou s utečencami. Padlo rozhodnutie, že v priestoroch pod kostolom budeme prechodne ubytovávať a poskytovať zázemie – primárne ženám s deťmi. Kapacitne sme to ohraničili na počet 20 osôb. Každý bude môcť zostať 2 – 3 noci, aby si odpočinul, vyspal sa, najedol a osprchoval,“ opísal začiatky pomoci Marián Dudáš z miestneho spoločenstva rodín.

V pondelok 7. marca krátko pred polnocou na viacerých autách priviezli z hraníc vo Vyšnom Nemeckom prvé vyčerpané a uzimené matky s deťmi. Väčšina z nich bola na ceste štyri dni, takmer nespali a plné strachu smerovali do neznáma. Svojich manželov všetky nechali doma, keďže muži vo veku 18 – 60 rokov nesmú opustiť krajinu.

„Som veľmi dojatý a vďačný zároveň, že v týchto ponurých časoch môžem byť svedkom toho, čo sa deje v našej farnosti a verím, že aj v našich srdciach. Nech všetko čo tu robíme, slúži na slávu nášho Nebeského Otca a ľuďom, ktorí to tak veľmi potrebujú, na osoh,“ dodáva Dudáš.

Zdroj: sdbmi.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.