Saleziáni v Sýrii sa obracajú aj na nás s prosbou o modlitby a finančnú pomoc po zemetrasení

(Sýria, 8. februára 2023) – V noci z 5. na 6. februára 2023 zasiahlo ničivé zemetrasenie o sile 7,8 stupňa Richterovej stupnice Turecko. Epicentrom zemetrasenia bol Kahramanmaraş na juhu Turecka pri severozápadnej hranici Sýrie. Po ňom nasledovalo veľké množstvo následných otrasov a ďalšie silné zemetrasenie o sile 7,5 stupňa.

V sýrskom meste Aleppo sa zrútili stovky budov a počet obetí sa teraz odhaduje v oboch krajinách na viac ako 20 000, pričom ich počet môže narásť, keďže tisíce ľudí zostali uväznení pod troskami budov. Celú situáciu komplikujú nízke teploty a veterné počasie. Odhaduje sa, že 4,1 milióna osôb v severovýchodnej Sýrii sú v ohrození.

Saleziánske stredisko v Aleppe utrpelo len obmedzené škody vo forme prasklín a niektorých rozbitých okien. Sýrske ministerstvo zdravotnícka hovorí o 42 úmrtiach a viac než 200 zranených osôb v meste Allepo. „Zemetrasenie bolo cítiť veľmi silno a dlho,“ vysvetľuje salezián Alejandro Leon, provinciál saleziánov na Blízkom východe, ktorý bol v Kafroune (západná Sýria) a v ten deň cestoval do Damasku.

Saleziáni aj ľudia, ktorým slúžia, sú v bezpečí. Len čo začali silné otrasy, niektoré rodiny opustili svoje domy a odišli do saleziánskeho centra v meste Aleppa, kde hľadali pomoc a útočisko. Tam ich privítali a poskytli im teplé oblečenie, jedlo a emocionálnu podporu. Od dnešného skorého rána je v centre ubytovaných viac ako 300 ľudí: ich domy boli v dôsledku 12 rokov trvajúcej vojny silne poškodené a v priestoroch saleziánov sa cítia bezpečnejšie. So saleziánmi v Sýrii sme sa ihneď skontaktovali aj vďaka spolupráci na projekte Budovanie zručností zraniteľných skupín obyvateľstva v Sýrii pre trh práce.

Saleziáni a ich centrum v meste Allepo sa v nasledujúcich hodinách a dňoch stane dočasných útočiskom pre mnohých ľudí, ktorí sa kvôli devastujúcim následkom zemetrasenia nemôžu vrátiť domov. Saleziáni dona Bosca v Sýrii sa obracajú aj na nás s prosbou o modlitby a finančnú pomoc. Výdavky spojené so starostlivosťou o prichádzajúcich ľudí budú narastať, keďže ich snaha je pomôcť čo najvyššiemu počtu ľudí a rodín.

Zapojiť sa do pomoci ľuďom zasiahnutých zemetrasením v Sýrii môžete TU.

Zdroj: savio.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.