Saleziáni založili Outdoorový klub dona Bosca

(Taliansko, 25. novembra 2016) – Od roku 2007 sa na spomienkovej omši za tragicky zosnulých vojakov, ktorí zahynuli pri autonehode v horskom priesmyku Talianska, zúčastňujú aj slovenskí saleziáni. Tento rok počas svätej omše na vrchole Falconetty (3010 m n. m.) založili Outdoorový klub dona Bosca. Jeho cieľom je organizovať športové a poznávacie akcie v saleziánskom duchu.

Časť horských vojakov sa 20. júla 1954 presúvala do Sanata Caterina Ponte v severnom Taliansku. Cestu po ktorej prechádzali, vybudovali ešte počas prvej svetovej vojny. Slúžila pre zásobovanie prvej línie, ktorá sa nachádzala v týchto horách. Bola zasekaná v horskom masíve, čo si vyžadovalo zložité manévrovanie pri šoférovaní. V istom úseku došlo k odtrhnutiu časti cesty a jedno vojenské auto sa naklonilo a zrútilo asi 150 metrov do priepasti. Na mieste zahynulo 18 vojakov a štyrom sa podarilo zachrániť.

Po niekoľkých rokoch od tragického pádu vojenského auta v Alpách, postavili na vrchole zvanom Falconetta v roku 1954 kríž a obetný oltár. Od roku 1975 až podnes sa vždy v letných mesiacoch koná spomienková omša za zomrelých vojakov. Na začiatku ju slávil vojenský kaplán združenia „Alpíni“.

Sväté omše na Falkonette sa stali časom veľmi populárne a začali ich navštevovať aj saleziáni z blízkej dediny St. Jacques. Medzi nimi aj dvaja milovníci hôr don Pietro Rota a don Paolo Ripa. Saleziáni napokon úplne prevzali celebrovanie týchto svätých omší. Pred 28 rokmi prebral túto tradíciu don Beppe.

Saleziáni prvýkrát na Falconette

 

Pripravil: Rasťo Šmidovič, Michal Šútek

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.