Saleziánky budú oslavovať 80. výročie v komunitách

(Bratislava, 13. mája 2020) – Dnes si saleziánky pripomínajú sviatok ich spoluzakladateľky Márie Dominiky Mazzarellovej a tento rok ich čaká aj oslava 80. výročia príchodu na Slovensko.

Presný dátum, kedy saleziánky začali pôsobiť na Slovensku, je 16. jún 1940. Oslavy 80. výročia sa tento rok mali konať 16. mája v Košiciach za účasti generálnej predstavenej Yvonne Reungoat, ktorá sídli v Ríme v Taliansku. Z dôvodu situácie s vírusom COVID-19 sa oslava uskutoční bez generálnej predstavenej, len osobitne v slovenských komunitách, ktoré navštívi provinciálna predstavená na Slovensku Monika Skalová.

Počas oslavy mala byť zrealizovaná výstava obrazov a sviec, ktorých ukážky ste mohli zachytiť na webe a sociálnych sieťach saleziánok. Autorky Andrea Miklovičová a Lenka Pukajová vymysleli alternatívu, ako sa k nim môžete dostať: „Založili sme blog: salezianky80.blogspot.com, kde si všetko môžete preklikať znova a aj vidieť, ktoré obrazy a sviece sú už zarezervované a ktoré je možné si ešte rezervovať. Na stránke nájdete ku každému exponátu popis s vysvetlením, na akú historickú udalosť saleziánok počas 80. rokov chceme v nich poukázať.“

Oslavy začnú už dnes na sviatok spoluzakladateľky Márie Dominiky Mazzarellovej videom. Pripravili ho Paula Zelenayová a rôzni mladí na vlastné náklady, pod vedením saleziánky Gabriely Baňasovej. Približuje život a charizmu svätej Márie Dominiky.

O priebehu osláv budeme ešte informovať a môžete ich sledovať na stránke saleziánky.sk, facebook.com/Salezianky a na instragrame sestry_salezianky.

Dagmara Čepelová, FMA

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.