(Košice, Luník IX, 16. septembra 2021) – Tento špecifický tanier „fangotto“, zhotovený majstrom Giacomom Cusumanom v dielni modernej produkcie caltagirónskej umeleckej keramiky, používali na stole staré sicílske rodiny ako jediný tanier „zdieľaný“ všetkými.
Až do prvých desaťročí 20. storočia sa „fangotto“ bežne používalo v sicílskych domoch, ale dnes, keď už nemá pôvodnú funkciu, z neho urobili calatskí remeselníci dekoračný predmet s prepracovanou výzdobou.
Caltagirónska umelecká keramika, považovaná za jednu z najznámejších na svete, má dávny pôvod, pretože už od roku 827, keď bola Sicília pod moslimskou nadvládou, sa v tomto stredisku usadili Arabi a dali ďalší impulz pre už existujúcu hrnčiarsku výrobu tým, že priniesli niektoré technologické postupy, ktoré sa vtedy používali na východe, v prvom rade glazúru.
V strede „fangotta“ je vyobrazená slávna socha svätého archanjela Michala, obklopená okrajom zdobeným špirálami akantových listov, ktorá je umiestnená vo Vatikánskych záhradách v blízkosti paláca governatorátu.
Táto monumentálna bronzová skulptúra, ktorá bola inaugurovaná 5. júla 2013 Jeho Svätosťou pápežom Františkom v prítomnosti emeritného pápeža Benedikta XVI., je dielom apúlskeho sochára Giuseppeho Antonia Lomuscia, a bola zhotovená na objednávku kardinála Giovanniho Lajola, emeritného predsedu governatorátu Mestského štátu Vatikán, k oslave archanjela Michala ako hlavného obrancu viery a tiež univerzálneho ochrancu Cirkvi a Vatikánu.
„Pri zasvätení Mestského štátu Vatikán svätému archanjelovi Michalovi ho prosíme, aby nás bránil pred Zlým a zahnal ho preč“, túto prosbu vyslovil pri spomenutej príležitosti pápež František, keď požehnával sochu svätého Michala, ktorý sa chystá prebodnúť porazeného démona pri svojich nohách.
Archanjel z Vatikánskych záhrad nie je „súcitný“, ale naopak, zobrazuje sa ako vodca nebeských vojsk, ktorý čelí Satanovi, zráža ho a zvrháva do pekla svojou dlhou kopijou, na hrote ktorej je napísané „Quis ut Deus“, latinský prepis samotného mena Michal, v hebrejčine Mi-cha-El, čiže „Kto ako Boh“.
Táto patinovaná bronzová socha teda znázorňuje posledný okamih kozmického súboja so zlom, ktoré je premožené dobrom, pričom dobro „si požičiava hrdinské črty ľudskej postavy, zatiaľ čo ním porazený Satan je znázornený postavou rovnakej formy, ale prevrátenou a znetvorenou následkom hriechu“. Na páse okolo glóbusu, ktorý je pod démonom, čítame: „Et portae inferi non prevalebunt“ (Mt 16, 18), na pripomienku Ježišovho prísľubu, vzťahujúceho sa na Cirkev.