SDM2019 – Svätý Otec dal mladým na úvod niekoľko bodov (+video)

(ANS, Panama 25. januára 2019) – „Táto krajina nás prijala so srdečnosťou a farbami. Toto je sviatok radosti, nádeje pre Cirkev a je to svedectvo viery pre svet.“ Asi 350 000 mladých a s nimi Svätý Otec prežili vo štvrtok 24. januára večer miestneho času na Campo Santa María La Antigua v hlavnom meste Panamy slávnostné otvorenie Svetových dní mládeže. Pápež František odovzdal mladým vo svojom príhovore niekoľko pekných posolstiev.

Peter a Cirkev kráčajú s vami a my vám chceme povedať, aby ste sa nebáli, aby ste šli vpred s obnovenou silou a s vytrvalou nepokojnosťou, ktorá nám pomáha a nás pohýna byť ešte radostnejšími a ochotnejšími, lepšími svedkami evanjelia.

Učeník nie je iba ten, ktorí príde na určité miesto, ale aj ten, kto začína s rozhodnosťou a nemá strach z rizika a z kráčania.

– Vy, drahí mladí, ste priniesli toľko obiet, aby ste sa mohli stretnúť a byť tak skutočnými majstrami a remeselníkmi kultúry stretnutia.

– Vašimi gestami a správaním, pohľadmi a túžbami a najmä vašou citlivosťou odmietate a odpájate sa od všetkého toho, čo sa zameriava a nástojí na zasievaní rozdelenia.

– Vy nás učíte, že stretnúť sa neznačí maskovať sa ani myslieť všetci rovnakým spôsobom… Nie, nie toto. Kultúra stretnutia je pripomienkou a pozvaním udržať živý ten spoločný sen.

– Áno, veľký sen schopný zahrnúť všetkých. Ten sen, pre ktorý Ježiš dal svoj život na kríži a Duch Svätý v deň Turíc zostúpil a zapálil ohňom srdce každého muža a ženy, tvoje a moje.

– Čo nás drží zjednotenými? Prečo sme sa spojili? Čo nás pohýna stretať jeden druhého? Istota poznania, že sme boli milovaní príťažlivou láskou. Láska Kristova nás pohýna.

– Táto láska nie je násilná, nezneužíva, neodsúva na okraj, nemlčí, láska, ktorá neponižuje, ani nerobí závislým. Je to láska Pána, láska každodenná, láska diskrétna a úctivá, láska k slobode a pre slobodu, láska, ktorá uzdravuje a dvíha.

Mária sa odvážila povedať „Áno“. Mala odvahu dať život Božiemu snu. A o to isté chce anjel požiadať teba, teba, teba a mňa: Chceš, aby tento sen ožil?

– Každý sa vráti domov s tou novou energiou, ktorá sa rodí zakaždým, keď stretáme druhých a Pána, plní Ducha Svätého.

2019 01 25 sdm posolstva1

2019 01 25 sdm posolstva2

Pozrite si aj videozostrih zo stredy 23. januára 2019.

ANS, rhsdb, FOTO: ANS/VaticanMedia

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.