Situácia saleziánov v Jemene je nebezpečnejšia, ako predtým

2015 04 02 ANS Jemen(Saná, Jemen, 3. apríla 2015) – Saleziáni dona Bosca z provincie Bangalore v Indii sú v Jemene už 28 rokov. Sú tam na pozvanie apoštolského vikára Abu Dabi a sú prítomní v štyroch strediskách, konkrétne v Saná, hlavnom meste Jemenu, Aden, Taiz a Hodeida. Uverejňujeme ich pohľad na nedávne udalosti v krajine, ktorá je zmietaná občianskou vojnou a bombardovaná silami koalície vedenej Saudskou Arábiou.

V Jemene je päť saleziánov. Dvaja z nich sú v meste Saná, ktoré má najvyšší počet kresťanov. Ďalší traja žijú každý sám v jednom z troch centier. Stretávajú sa raz do mesiaca, aby zdieľali svoje skúsenosti a strávili spolu čas. Týmto spôsobom sa snažia vyrovnať s niektorými problémami spojenými so životom osamote v úplne nekresťanskom prostredí.

Saleziáni sú jedinými katolíckymi kňazmi v krajine. Starajú sa o tri uznané kostoly v Adene a prisťahovaných katolíkov z iných častí sveta, zvlášť z Filipín a z Indie, ktorí tu pracujú v zdravotníctve. Tiež sa starajú o duchovné potreby Misionárok lásky, ktoré sú popri saleziánoch jedinou katolíckou rehoľnou kongregáciou prítomnou v krajine. Sestry sa zaoberajú humanitárnymi aktivitami v nemocniciach, centrách pre seniorov a ošetrovniach a aj v domovoch pre núdzne deti. V Saná saleziáni slúžia aj katolíkom z diplomatických misií rôznych krajín.

Situácia bola pochopiteľne pre saleziánov vždy náročná, ale zdá sa, že nedávne udalosti v Jemene ju urobili ešte ťažšou, ako kedykoľvek predtým. Vnútorný boj o moc medzi rôznymi frakciami bol skomplikovaný priamym vstupom Saudskej Arábie do konfliktu bombardovaním vojenského objektu Húsiov, dobre organizovanej a vplyvnej šiitskej skupiny vo väčšinovo sunitskom obyvateľstve. Urobili silnú dohodu o kontrole celého Jemenu a donútili prezidenta k úteku z hlavného mesta a neskôr z krajiny. Nedostatok autoritatívnej centrálnej sily a ústup zahraničnej misie spôsobil pokračovanie prítomnosti v krajine ešte náročnejšie a nebezpečnejšie. India požiadala svojich občanov, ktorých je viac ako 4000, aby opustili krajinu.

„Čo sa týka situácie tu, zatiaľ som v bezpečí. Samozrejme, boli tu vystrašené momenty, kedy rakety prechádzali rovno nad taxíkom, v ktorom som cestoval, streľba a krik okolo nášho kostola, zvuk bomb a raketových explózií v rozpätí 5 až 10 kilometrov, a tak ďalej,“ hovorí salezián z Adenu.

„Hoci tu občianska vojna bola skôr, Aden bol bezpečným miestom vďaka prítomnosti mnohých ustanovených ambasád a ich strážnikov a armáde okolo. Ale teraz je to iné. Teraz už nie sú v Adene žiadne ambasády a v krajiny, ktoré tu ochraňovali a trénovali vojsko, odišli. Mnoho firiem, spoločností a bohatých rodín odišlo. V občianskej spoločnosti je niekoľko frakcií s rôznymi príslušnosťami. Aj vojsko je rozdelené, jedna skupina podporuje rebelov, ďalšie podporujú bývalého prezidenta a iné súčasného prezidenta. To isté platí aj o iných inštitúciách, ako napríklad polícia. Lokálne milície dlžia lojálnosť individuálnym lídrom a my máme nejakú myšlienku o skutočnej situácii, ktorej krajina čelí a jej ľuďoch.“

tl, ANS

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.