Slovenskí saleziáni na Sibíri oslávili 25 rokov prítomnosti

(Jakutsk, Rusko, 5. októbra 2017) – Približne 9000 kilometerov od Bratislavy, kde sa hlavný predstavený s celou saleziánskou rodinou uplynulý víkend zúčastňoval blahorečenia dona Titusa Zemana, mali ďalší slovenskí saleziáni oslavu. Štyria misionári z komunity v Jakutsku na Sibíri v tom čase oslavovali v kostole Ducha Svätého za účasti 150 veriacich i neveriacich podporovateľov 25 rokov prítomnosti saleziánskej misie na Sibíri.

2017 10 05 ANS Sibir1

Oslavy výročia sa začali svätou omšou, ktorej predsedal radca pre región Ázie a Východnej Oceánie don Václav Klement. Poďakoval sa všetkým misionárom, ktorí pracovali na Sibíri počas 25 rokov a všetkým veriacim a priateľom, ktorí privítali prítomnosť saleziánov a katolíckeho spoločenstva a prispeli k jeho vzrastu.

Následne bol priestor na rodinné pohostenie v mládežníckom pastoračnom centre Don Bosco, ktorého sa zúčastnili všetky vekové kategórie od rodín s tými najmenšími až po imigrantov rôznych národností.

2017 10 05 ANS Sibir2

Poobede oslava pokračovala hudobným koncertom, na ktorom sa don Jozef Tóth, pôsobiaci v druhej saleziánskej komunite na Sibíri v Aldane a ďalší farníci podelili o svedectvá. Moment bratskosti umocnilo aj zdieľanie s evanjelickými pastormi, ktorý sa uzavrel slovami vďaky zo strany správcu farnosti Mariána Peciara SDB.

2017 10 05 ANS Sibir3

Od roku 1992 približne 25 saleziánov a 120 laických spolupracovníkov zo Slovenska venovalo niekoľko rokov svojho života na zvýraznenie prítomnosti Cirkvi na Sibíri. Od založenia komunity v Aldane donom Jozefom Pravdom bolo na tomto riedko obývanom území medzi Jakutskom a Aldanom, vzdialenými od seba približne 550 kilometrov, pokrstených asi 500 veriacich. Vzdialenosť do iných sibírskych farností je okolo 1500-2000 kilometrov.

Komunita pozostáva zo štyroch saleziánov misionárov zo Slovenska, čo sa ale o niekoľko týždňov zmení príchodom nových misionárov z Burundi a Indie, ktorých už očakávajú.

2017 10 05 ANS Sibir4

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.