Správa hlavného predstaveného k udalostiam vo Venezuele

(Rím, Taliansko, 3. mája 2017) – Čeliac citlivej situácii vo Venezuele sa hlavný predstavený don Ángel Fernández Artime rozhodol vydať stanovisko, ktoré poslal z Kene, a ktoré vyjadruje podporu saleziánom vo Venezuele a Venezuelčanom. V bratskej správe hovorí, "Nie ste sami. My, v rôznych častiach saleziánskeho sveta, sa o vás zaujímame. Sme pozorní voči tomu, čo prežívate a všímame si všetko, čo sa vám deje."

Uvádzame text jeho správy:

2017 05 03 ANS venezuelaV tieto dni som na návšteve saleziánskeho diela v kakume (Keňa), kde moji spolubratia saleziáni už roky žijú v utečeneckom tábore Organizácie spojených národov, zdieľajú život a osud 150 000 ľudí. Naša jednoduchá odborná škola pomáha mladým ľuďom vyučiť sa práci na obdobie, keď odídu z tábora. Sú tu väčšinou mladí ľudia a rodiny z Južného Sudánu, Rwandy, Konga a ďalších krajín. Prišli sem, na toto miesto na severe Kene, a stále sem prichádzajú, utekajú pred konfliktom v ich vlastných krajinách, pred nedostatkom bezpečia, nestabilnosťou vo vlastných obciach a pred hladom, ktorý tieto situácie vytvárajú.

V tomto kontexte som si pozrel video, ktoré osobne urobil don Francisco Méndez, provinciál saleziánskej provincie vo Venezuele, v ktorom hovorí, že ho musel urobiť, pretože vo svojom svedomí cítil, že nemôže ostať ticho.

Týmito mojimi slovami chcem plne vyjadriť svoju úplnú podporu dona Francisca Méndeza a všetkých mojich spolubratov saleziánov vo Venezuele a tiež moju úplnú podporu veľkej saleziánskej rodiny vo Venezuele.

Ako hlavný predstavený Saleziánov dona Bosca vo svete chcem povedať donovi Franciscovi a spolubratom, že sme s vami, sme na vašej strane. Vnímame bolesť, ktoré cítite a únavu, ktorú zažívate. Už dlho sa modlíme za túto krásnu krajinu a za jej dobrých ľudí. Modlili sme sa aj za zosnulých uplynulých týždňov, z nich niektorí boli blízki saleziánskemu dielu.

Dnes chcem vyjadriť našu spriaznenosť, našu podporu a pomoc. Chcem povedať donovi Franciscovi, saleziánom a saleziánskej rodine vo Venezuele, že nie ste sami a že sa z rôznych častí saleziánskeho sveta o vás zaujímame, sme pozorní voči tomu, čo prežívate a všímame si všetko, čo sa vám deje. Dnes sme vám bližšie, ako kedykoľvek predtým.Modlím sa za vás všetkých a za vašich ľudí, aby ste dosiahli mier, ten mier, ktorý je možný vždy a všade vo svete iba ak príde z rúk Spravodlivosti a Rešpektu pred najneporušiteľnejšími ľudskými právami každej osoby.

Prosím dobrého Boha, aby vám dal vnútornú a duchovnú silu, ktorá prichádza od Neho.

S láskou,Don Ángel Fernández Artime SDB, hlavný predstavený

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.