Don Martin Kačmáry pred 28.GK aj o príprave na voľby členov hlavnej rady

(Rím, Bratislava 14. februára 2020) – Od nedele 16. februára bude na 28. generálnej kapitule saleziánov zastupovať slovenskú provinciu ako zvolený delegát don Martin Kačmáry (42). Do júna 2019 bol direktorom saleziánskeho diela v Prešove a zároveň aj členom provinciálnej rady. Pred začiatkom kapituly odpovedal na niekoľko našich otázok.

Don Martin Kačmáry (42) pochádza z Košíc, prvé sľuby zložil v roku 1997, po kňazskej vysviacke v roku 2005 pôsobil najprv v komunite v Prešove, neskôr ako zodpovedný za formáciu prednovicov v Bratislave na Mamateyovej a následne v Košiciach na Kalvárii. V roku 2013 bol menovaný za direktora saleziánskeho domu v Prešove, v tejto úlohe bol šesť rokov. Od roku 2016 je členom provinciálnej rady.

Martin, môžeš na úvod priblížiť, kde si žil a čomu si sa venoval tieto mesiace?
- Od augusta (2019) som v Ríme na našej saleziánskej univerzite, kde som mal možnosť študovať predmety ohľadom saleziánskej spirituality, pastorácie mládeže a biblickej spirituality. Tým, že polovicu druhého semestra strávim na Generálnej kapitule, tak som nejaký čas venoval aj tomu, ako prebiehali kapituly a mal som predmety s don Rossanom Salom – vymenovaný za regulátora generálnej kapituly –, ktorý pracoval na metodológii synody o mladých, synody o Amazónii a zároveň aj na tej kapitulnej.

Ako si prijal skutočnosť, že si bol minulý rok na jar zvolený ako delegát našej provincie na 2túto generálnu kapitulu?
- Pred samotnou voľbou som vedel, že ma provinciál posiela na štúdium do Ríma a tak som bol mentálne nastavený inak, s istotou, že sa ma to netýka. Neskôr mi to prišlo ako zodpovednosť a tiež aj dar byť v dôležitej historickej chvíli našej kongregácie úplne blízko.

Čo všetko si v týchto ostatných dňoch/týždňoch, ako jeden z delegátov 28.GK, absolvoval ako prípravu?
- Predovšetkým nanovo študovanie prípravných dokumentov s otázkami, zvolávací list hlavného predstaveného, exhortácia Christus vivit a samozrejme saleziánske Stanovy. Jeden spolubrat mi ešte posunul knihu: Keď kolidujú kultúry (When cultures collide – Richard D. Lewis), o pochopení rôznych prístupov v jednaní, vzhľadom na kontexty, z ktorých ľudia prichádzajú.

Čo všetko zahŕňala komunikácia medzi tebou a "organizátormi" (regulátorom ?)
- Na začiatku to bolo o zoznámení sa s dokumentami a ich metodológiou. V posledných týždňoch išlo v zásade o veci praktického charakteru. Keďže nás má byť okolo 240, musí fungovať aj logistika.

- Na čo sa tešíš počas GK?
V komunite v Ríme je nás 65 z celého sveta a tak mám možnosť byť často aspoň mysľou na inom kontinente, počúvať iné skúsenosti a vidieť veci z inej perspektívy. Niečo podobné bude aj na kapitule, ale ešte vo väčšej miere. A potom, samozrejme Valdocco ako také, miesto doslova mystické pre saleziánsku identitu.

Na GK budeš aj ty jedným z voliteľov nášho budúceho hlavného predstaveného. Ako sa dá na to pripraviť, spoznať možných kandidátov? Uvažoval si už ... máš nejaké kritériá, ktoré budeš brať do úvahy pri voľbe?
- Aj keď sme tu v Ríme veľká komunita, spolubratia vedeli, že idem na kapitulu a tak som bol často terčom humoru na tému koho a ako voliť. Nechcel by som však dopredu spadnúť do nejakej schémy, alebo skresleného pohľadu. Vypočul som si tu dosť názorov z rôznych provincií po svete, ale dobre je aj vidieť a počuť ľudí na samotnom mieste. A taktiež som mal ako provinciálny radca skúsenosť na viacerých stretnutiach vidieť, kto a ako funguje zo terajšej hlavnej rady. Dúfam teda, že okrem vlastných očakávaní a pohľadov dáme dostatočne veľký priestor aj Duchu Svätému.

Tvoj odkaz na Slovensko?
- Téma generálnej kapituly sa týka mladých, saleziánov a laikov. Na Slovensku je okolo nás veľa mladých a laikov. Keby k modlitbe za Svätého Otca, o ktorú často prosí, pridali aj modlitbu za požehnanie stretnutia generálnej kapituly, don Bosco im bude veľmi vďačný. Kapitula sa deje v celom pôstnom období a aj to môže byť ponuka, na aký úmysel obetovať modlitbu a pôst.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme požehnané dni na generálnej kapitule.

 


 

Zastúpenie slovenskej provincie na generálnych kapitulách od roku 1990

28.GK (2020) – v zastúpení provinciála vikár Peter Bučány, delegát Martin Kačmáry a pozvaný bez hlasovacieho práva novomenovaný provinciál Peter Timko

27.GK (2014) – provinciál Karol Maník, delegát Jozef Ižold a pozvaný zástupca za koadjútorov z nášho regiónu spolubrat Rastislav Behún

26.GK (2008) – provinciál Štefan Turanský a delegát Jozef Ižold (Štefan Turanský bol na tejto GK zvolený za člena hlavnej rady ako radca pre región Severnej a strednej Európy)

25.GK (2002) – provinciál Vladimír Fekete a delegáti Štefan Turanský a Pavol Grach

24.GK (1996) – provinciál Ernest Macák a delegát Vladimír Fekete

23.GK (1990) – provinciál Jozef Kaiser a delegát Andrej Dermek

rhsdb

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.