O kom sa takmer po celej krajine kedysi hovorilo ako o slovenskom donovi Boscovi?

(Bratislava, 18. januára 2023) – Roky 1948 až 1952 znamenajú okliešťovanie slobody a začiatky komunistického prenasledovania. Saleziáni musia hľadať nové možnosti, prekračovať hranice, a to nielen tie fyzické. Popri donovi Boscovi je v tomto pre nás vzorom aj don Titus Zeman.

Pozývame vás nazrieť do materiálov ku storočnici a zistiť:
- ako si komunisti pomýlili miništrantov s anglickými vojakmi,
- ako don Ernest Macák utiekol z väzenia a nepozorovane sa doň po týždni vrátil,
- ako bohoslovci chytali dievčatá za drevené ruky, ale aj to, ako boli mnohí saleziáni väznení a mučení a ako si pritom zachovali vieru a nádej.

 

V tejto etape prípravy na storočnicu tiež predstavujeme prácu, život a aj utrpenie dona Hlubíka, výrečného ľudového kazateľa a uskutočňovateľa slova. Svojou dobrotou vo všetkom verne napodobňoval dona Bosca. Niet divu, že sa o ňom takmer po celej krajine hovorilo ako o „slovenskom donovi Boscovi“.

Prečítajte si, prečo ešte pred vybudovaním diela na Kopánke postavil futbalové ihrisko aj ako praktizoval úprimnú lásku najmä voči chudobným.

Kliknite na 100.saleziani.sk, vyhľadajte 5. etapu a zistite o tomto období a jeho hrdinoch viac.

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.