Absolventi Saleziánskeho plenéru budú vystavovať svoje umenie v Bratislave

(Banská Belá, 28. augusta 2023) – Na chate pri Banskej Belej sa uprostred augusta uskutočnil už 18. ročník tábora pre mladých maliarov. Svoje maliarske umenie si prišlo zdokonaliť 34 mladých ľudí.

Tento ročník Saleziánskeho plenéru bol zameraný na 1 160. výročie misie svätého Cyrila a Metoda na Veľkej Morave, čomu organizátori prispôsobili aj program. Jeho súčasťou bolo okrem tematického kreslenia a maľovania v prírode aj objavovanie histórie o misii sv. Cyrila a Metoda. Mladí si prakticky vyskúšali výrobu ručného papiera či písanie hlaholikou.  

Nechýbali ani športové aktivity, duchovný program – v podobe každodenných svätých omší, chvíľ modlitby či čítania Svätého písma – a tradičný celodenný výlet do Banskej Štiavnice. Okrem prehliadky mesta tu plenéristi na svojich kresbách zachytávali aj niektoré prvky jeho historickej architektúry.

„Viacerí účastníci Saleziánskeho plenéru sú tu už po niekoľkýkrát, pretože každoročne pravidelne prichádzajú a vytvárajú pekné spoločenstvo a kamarátske vzťahy,“ povedal salezián don Jozef Kupka, ktorý už niekoľko rokov plenér sprevádza ako duchovná služba.

Mladí umelci oceňujú, že môžu prežiť čas v krásnej prírode a aj to, že sa môžu navzájom od seba inšpirovať v tvorbe. „Najviac sa mi páči, že sme v Banskej Belej a som úplne odrezaná od reality a že si ani nespomeniem, že mám telefón a venujem sa umeniu na sto percent,“ povedala jedna z účastníčok pre TV Lux.

Organizátorom Saleziánskeho plenéru je Domka – Združenie saleziánskej mládeže a hlavným vedúcim je už 18 rokov salezián spolupracovník Pavol Rehák, ktorému tu s odbornými prácami pomáhajú viacerí pozvaní priatelia umelci.

Tohtoročné práce mladých umelcov, si môžete pozrieť na výstave, ktorá sa uskutoční v Dome Quo Vadis v Bratislave 4. – 24. septembra 2023.

Zdroj: donboscodnes.sk, tvlux.sk
Foto: facebook.com/zdruzenie.domka

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.