Laura Meozziová

Ctih. Laura Meozziová (1873 – 1951)

5. január 1873 – 30. august 1951

ctih laura meozzi m

Krátky životopis

Narodila sa vo Florencii 5. januára 1873, ale čoskoro sa s rodinou presťahovali do Ríma. Tam vyštudovala medicínu. Po tom, ako jej jej duchovný vodca, salezián, povedal, že Boh ju volá medzi Dcéry Márie Pomocnice, prežívala noci plné modlitby. V roku 1898 zložila prvé rehoľné sľuby a odišla pracovať na Sicíliu. Tam bola až do roku 1921, keď ju vybrali, aby viedla prvú skupinu sestier poslaných do Poľska. V roku 1922 sa tak stala „pionierkou“ prítomnosti sestier FMA v tejto krajine. 

Hoci vo veľkej chudobe, predsa otvárala domy pre rôzne potreby. Začínala s útulkom pre siroty, potom so školami a dielňami pre dievčatá, nasledovali formačné domy, noviciát.... a potom aj prenasledovaní, utečenci, chorí. Matka Laura vedela každého povzbudiť a potešiť.
Počas druhej svetovej vojny sa rozhodla zostať v Poľsku pri mladých sestrách. S nimi zažila tak ruskú ako aj nemeckú okupáciu, zatvorenie domov, ktoré tak neľahko otvárala, aj deportácie niektorých sestier FMA do koncentračných táborov.

Matka Laura mala osobitný dar silnej a milej materskosti. Vedela sprevádzať sestry s múdrosťou a uplatňujúc postupnosť, s veľkou schopnosťou duchovného rozlišovania, načúvania, potešovania. Po skončení vojny museli sestry opustiť oblasti, ktoré pripadli Sovietskemu zväzu a dielo začínalo celkom odznova. Znovu otvorili 12 domov, v Pogrzebien v starom zámku, ktorý cez vojnu slúžil Nemcom na popravy žien a detí, sa znovu znarodil noviciát.

Sprevádzaná modlitbami a opatrovaním sestier matka Laura umrela 30. augusta 1951. Jej telo je pochované práve v Pogrzebien.

Proces blahorečenia o živote a hrdinských čnostiach, ktorý ako vicepostulátorka vedie sr. Giuliana Accornero, prebehol v Poľsku, v diecéze Katowice, v rokoch 1986 až 1994. Dekrét o hrdinských čnostiach matky Laury Meozziovej podpísal pápež Benedikt XVI. 27. júna 2011 a tým ju zaradil do zoznamu ctihodných.

 

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.