Pôvodní obyvatelia oslavujú kanonizáciu prvej Indiánskej svätej

(ANS, San Pedro Carchá, Guatemala, 26.10. 2012) V nedeľu 21. októbra sa vyše tisíc mladých ľudí zišlo v dedine Tanchí, patriacu pod saleziánsku misiu v San Pedro Carchá, aby oslávili kanonizáciu mladej pôvodnej obyvateľky Kanady Kateri Tekakwitha, ktorá sa v ten istý deň konala v Ríme. 
 
ib_9337__2012_540x360.jpg
 
Novú svätú si počas štvorhodinovej omše uctili chlapci z desiatich komunít v okolí miestneho kostola. Hlboko ich k nej viaže spoločná príslušnosť k pôvodnému obyvateľstvu Severnej Ameriky.
Eucharistické slávenie predchádzali tance a spevy na počesť svätej Kateri a zobrazenia scén z jej života, ktoré vytvorili a predviedli samotní mladí.
 
ib_9340__2012_540x360.jpg
 
Dušou tejto farebnej a radostnej oslavy boli pôvodní obyvatelia zapojení do projektu  Kongregácie sestier zmŕtvychvstania, ktorá bola založená saleziánskym misionárom donom Jorge Puthenpurom, pôvodom z Indie, ktorý viac ako štyridsať rokov pracoval medzi domácimi z Guatemaly.
 
Pastoračný vzdelávací projekt organizovaný Sestrami zmŕtvychvstania, ktoré v týchto dedinách vedú domáce komunity, sa symbolicky nazýva „Talita Khum“ (Dievča, hovorím ti, vstaň) a odkazuje na slová, ktoré Ježiš povedal pri zázraku vzkriesenia Jairovej dcéry (Mk 5, 41). Projekt, ktorý bol pôvodne určený iba pre mladé ženy, sa nedávno rozrástol aj na deti a mladých. Zahŕňa rodinné a pastoračné záväzky voči ľudskému rozvoju.
 
Vďaka tomuto inovatívnemu projektu sa v komunitách pôvodného obyvateľstva vytvorilo prostredie intenzívneho kresťanského života, ktorý pripomína prvotné Cirkvi –malé skupiny rodín zhromaždené okolo Božieho slova a spoločne žijúce v službe jeden druhému.
 
Viac o novej svätej, Kateri Tekakwitha, ako aj o ďalších šiestich nových svätcoch, sa môžete dozvedieť z homílie Svätého Otca na stránke Vatikánskeho rozhlasu TU .
 
ANS, krátené a upravené tl 
©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.