Strach a nepokoj v Nigérii – odpoveď na únos 200 mladých katolíčiek

(Madrid, Španielsko, 16. mája 2014) – Aprílový únos viac ako 200 dievčat zo školy v obci Chibok, ktoré má na svedomí islamistické militantné hnutie Boko Haram, otvoril staré rany v Nigérii. „Všeobecná situácia v krajine je veľmi chúlostivá, vládne tu napätie a v ovzduší je strach. Boko Haram sa voľne pohybuje a prevláda pocit, že môže udrieť kedykoľvek a v ktorejkoľvek časti krajiny,“ uviedli saleziánski misionári, ktorí pracujú v Nigérii v rozhovore s vedením Saleziánskej misijnej kancelárie v Madride.

„Rodiny unesených dievčat sú veľmi nahnevané. Mnohí chcú ísť do lesov, aby získali späť svoje dcéry, ale je to veľmi nebezpečné,“ hovoria. Hoci nigérijské obyvateľstvo žije vo veľkom strachu, každý deň sa tam odohráva mnoho demonštrácií, ktoré žiadajú oslobodenie dievčat. „Všetko sú to kresťanské dievčatá. Mnoho katolíckych rodín na severe nás kontaktovalo, aby sme prijali ich dcéry do našich škôl a ubytovní a tak mohli pokračovať vo svojom vzdelávaní,“ hlásia saleziáni.

Na severe krajiny, kde je Boko Haram aktívne, zatvorili zo strachu veľa škôl. „Len tie, ktoré sú strážené armádou, zostali otvorené, napriek tomu, že vojaci sa obávajú útoku s ťažkými zbraňami zo strany Boko Haram. Mnohí kresťania a katolíci sú nútení zanechať všetko – pôdu, domy, firmy – a odsťahovať sa na juh.“

Zámerom teroristov z Boko Haram je odstrániť všetky stopy západnej kresťanskej civilácie. „Nigérijci nechcú nové rozdelenie krajiny. Už zažili problém s pokusom o oddelenie Biafry (väčšinou štátov sveta neuznaný štát na juhovýchode Nigérie, pozn. red.) v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch,“ hovoria misionári.

Saleziánska misijná kancelária v Madride požaduje prepustenie unesených dievčat a pripája sa k medzinárodnej kampani za ich oslobodenie. Saleziáni veria, že riešenie konfliktu spočíva v dialógu a tolerancii. Výchova k mieru a spolunažívaniu sú cestami k využitiu nigérijského potenciálu, ktorý spočíva vo viac ako 110 miliónoch obyvateľov mladších ako 25 rokov. Saleziánski misionári môžu zohrať kľúčovú úlohu v medzináboženskom dialógu a v rozvoji „spiaceho obra“. Aby sa to stalo, musia každodenne pracovať na vyškoľovaní a vzdelávaní mladých ľudí k všeobecným hodnotám ako rozumnosť, láskavosť a tolerancia.

„Krajina s mnohými problémami a v niektorých oblastiach s veľkým násilím, ale aj „obor“ podstupujúci hlbokú premenu, s veľkými príležitosťami pred sebou“ – takto opisujú Nigériu dvaja saleziáni, don Silvio Roggia, vikár anglicky hovoriacej provincie Západná Afrika a koadjútor Paolo Vaschetto, ekonóm komunity v Ibadane. Prinášame s nimi krátky rozhovor.

Saleziánske domy sa nachádzajú v strede a na juhu krajiny. Sú v bezpečí?

Don Silvio: Určite. Doteraz sme nemali bezpečnostné problémy, prinajmenšom nie horšie, ako ktokoľvek iný, možno nejaké drobné zločiny, lúpeže… Ale nie je tam nepokoj. Nikto nehovorí o hrozivej situácii.

Čo je príčinou súčasného teroristického násilia?

Don Silvio: Násilie závisí od rôznych faktorov, nanešťastie všetky sú veľmi nebezpečné. Jedným z nich je určite islamský fundamentalizmus, ale vieme, že jeho zdroj je mimo krajiny. Potom musíme zvážiť ekonomické otázky. Ropa prináša veľké bohatstvo, ktoré ale nikdy nebolo zdieľané s obyvateľstvom. Možno to je hlavnou príčinou problémov.

Brat Paolo: Pred rokmi, keď prezident pochádzal zo západnej alebo severnej časti krajiny, sa odohralo mnoho únosov na juhu, zatiaľ čo sever bol pokojnejší. Terajší prezident pochádza z juhu. Únosy sa tam skončili, ale sme svedkami tohto fenoménu na severe. V roku 2015 budú nové prezidentské voľby.

Kostoly a školy sú obľúbenými cieľmi Boko Haram. Čo môžeme spraviť, aby sme mohli pokračovať vo vzdelávaní mladých ľudí?

Don Silvio: Kostoly a školy si vyberajú zámerne, aby sa dostali na titulky. Teroristi sa vždy pokúšajú o tieto taktiky. Sú ľahkými cieľmi: nemôžete ich všetky obrániť. Ale nie sú to len kostoly a školy. Kasárne a policajné stanice zasiahli tiež, hocičo pre oslabenie režimu. Pre Boko Haram sa všetko, čo reprezentuje západný vplyv, stáva cieľom. Ale nie je to masový fenomén – toto sú akcie teroristov.

Čo môžeme urobiť? Na severe je to ťažké. Tieto komunity sú ozaj skúšané. Je to mučenícka Cirkev… mnoho kresťanov utieklo. Na juhu je to ale otázka pokračovania v dobrej práci katechézami, pretože sa rozširujú prestúpenia k sektám.

Čo by ste odkázali viac ako 200 dievčatám, ktoré boli unesené, a ich rodinám?

Don Silvio: Je to ťažké. Sú to tragédie, ktoré nemôže nikto vrátiť späť. Je tu pocit beznádeje. Pracovať na výchove je dlhodobou odpoveďou, no skutočne sa do nej oplatí investovať. Možno je to tiež odpoveď pre Boko Haram, ktorý hovorí striktné „nie“ západnej výchove, ale v skutočnosti ho hovorí výchove samotnej. Znamená to povedať „áno“ vzdelávaniu, zvlášť dievčat.

Brat Paolo: Tieto dievčatá si zaslúžia poctu za to, že veria vo vzdelávanie. Boli v škole, keď ich zajali. Nevieme, aké bude riešenie napriek najlepšej snahe mnohých. Musíme čakať a modliť sa. Ale tiež dúfam, že pozornosť, ktorú tejto tragédii venujeme, obráti pozornosť k širším problémom, ako sú únosy dievčat a následné násilné sobáše. Nútené svadby sú rozšírené v subsaharskej Afrike, tiež domáce násilie páchané na ženách.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.