Sviatok Márie Pomocnice – jeho história a tohtoročná oslava

2019 05 23 pomocnica1(ANS, Turín, 23. mája 2019) – Pre celú saleziánsku rodinu je sviatok Márie Pomocnice viac než len osobný prejav zbožnosti. Úcta k nej patrí k saleziánskej charizme a poslaniu. Sviatok Pomocnice je preto v Turíne nie iba miestnou záležitosťou, ale priťahuje pozornosť celého saleziánskeho sveta.

Aj v tomto roku je možné sledovať niektoré časti programu oslavy Márie Pomocnice cez médiá:

24. mája o 11.00 – slávnostnej svätej omši predsedá turínsky arcibiskup Mons. Cesare Nosiglia

24. mája o 18.30 – slávnostnej svätej omši predsedá don Ángel Fernández Artime, desiaty nástupca dona Bosca a hlavný predstavený saleziánskej rodiny

24. mája o 20.30 – slávnostnú procesiu ulicami štvrti Valdocca povedie turínsky arcibiskup Mons. Nosiglia

Všetky tieto momenty bude možné sledovať na stránke Agenútry ANS na Facebooku https://www.facebook.com/agenziaans/, alebo na https://www.missionidonbosco.org/ alebo prostredníctvom televízneho prenosu cez satelit na kanále Telepace http://www.telepace.it/satellite.php.

 

Mária Pomocnica v dejinách Cirkvi

Prví kresťania v Grécku, Egypte, Antiochii, Efeze, Alexandrii a Aténach vzývali blahoslavenú Pannu Máriu menom „Pomocnica“.

Mária Pomocnica kresťanov bola vzývaná aj počas bitiek pri Lepante (7. októbra 1571) a pri Viedni (11.-12. septembra 1683). Pius V. po bitke pri Lepante ustanovil sviatok Ružencovej Panny Márie a do Loretánskych litánií vložil zvolenie „Pomocnica kresťanov, oroduj za nás“.

V roku 1815, keď Napoleon podpísal svoje odstúpenie, pápež Pius VII. ustanovil 24. mája sviatok Márie Pomocnice ako pamiatku na svoj návrat z napoleonského väzenia vo Fontainebleau do Ríma.

Rozšírenie úcty k Márii Pomocnici sa pripisuje sv. Jánovi Boscovi, ktorý si ju vybral ako hlavnú patrónku saleziánskej rodiny a svojho diela.

Základný kameň Chrámu Márie Pomocnice položili 27. apríla 1865 za prítomnosti princa Amedea Savojského, 23. septembra 1866 bola dokončená veľká kupola a v roku 1867 na kupolu umiestnili sochu Panny Márie. Posviacka chrámu sa konala 9. júna 1868. Chrám bol povýšený na Baziliku minor 28. júna 1911. V rokoch 1935-42 pri príležitosti svätorečenia dona Bosca bol chrám zväčšený a v roku 1938 v ňom umiestnili v osobitnej časti ostatky zakladateľa saleziánov.

Pápež sv. Ján XXIII. pestoval osobitnú úctu k Pomocnici a aj Druhý vatikánsky koncil zveril pod ochranu „Pomocnice kresťanov a Pomocnice biskupov“.

Pápež sv. Ján Pavol II. často sa chodieval modliť do kaplnky Márie Pomocnice v Kostole sv. Stanislava Kostku v Krakove a pred obrazom Pomocnice urobil pevné rozhodnutie vstúpiť do seminára.

Pápež František počas svojej apoštolskej cesty v Turíne v roku 2015 povedal, že bol vychovávaný v saleziánskej škole a že počas svojho detstva sa naučil milovať Máriu Pomocnicu.

ANS, rhsdb

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.