V Banskej Bystrici sa bojovalo nielen o loptu

(Banská Bystrica, 25. marca 2015) – Šestnásť tímov zo saleziánskych stredísk z celého Slovenska spojilo 20.-21. marca celoslovenské futbalové finále turnaja KAMA 2015. Hostiteľom mužstiev sa opäť stala Banská Bystrica. Slnečné počasie a príjemnú atmosféru najlepšie zúročilo stredisko Humenné, keď vyhralo turnaj v obidvoch kategóriách, mladší aj starší.

Turnaj začal svätou omšou v piatok večer, po ktorej mali účastníci možnosť vypočuť si naživo novú hymnu v podaní Mateja Kubiša a saleziána Juraja Kovaľa. Slávnostný výkop odštartoval prvé boje v skupinovej časti. Po krátkej hudobnej vsuvke sa počas večernej modlitby účastníkom turnaja prihovoril salezián Radovan Rumanovič, riaditeľ medzinárodných saleziánskych športových hier PGSI 2014. Vo večernom slovku opísal dve udalosti, ktoré ho najviac zasiahli počas minuloročných hier PGSI.

V sobotné ráno, spestrené slnečným počasím, pokračovala skupinová časť turnaja. V kategórií mladší sa do semifinále prebojovali tímy Humenné, Trnava, Prešov a nováčik CFF Šarišské Michaľany. Do finále sa prebojovali Humenné a Trnava, z ktorých úspešnejší boli Humenčania. V staršej kategórii postúpili do bojov o medaile Bardejov, Prešov, Humenné, Košice. Vo finále sa stretli tímy zo stredísk Humenné a Bardejov. Humenné sa nechalo inšpirovať ich mladším tímom a po penaltovom rozstrele sa stali majstrami Slovenska.

Už druhý ročník po sebe nezdobili tento futbalový sviatok domáce družstvá z Banskej Bystrice. Napriek tomu dokázali, že patria medzi výborných organizátorov. „Organizácia, tak ako vždy, na jednotku. Keďže som tu pôsobil, viem, že to chalani berú vážne,“ uviedol salezián a zároveň tréner majstrov z Humenného Peter Veselský.

Bojujeme o dušu bolo heslo, ktoré rezonovalo v každom jednom hráčovi, trénerovi alebo fanúšikovi, ktorý prišiel povzbudiť či pomôcť na najväčší futbalový turnaj. Organizátori turnaja sa rozhodli pokračovať v myšlienke hier PGSi, ktoré sa uskutočnili pred letom minulého roka. „Je to obrovské posolstvo. Spája boj o vnútro, ale aj boj na ihrisku. Nechceli sme, aby táto myšlienka len tak upada do zabudnutia po skončení hier,“ povedal jeden z organizátorov turnaja Henrich Lehotský.

 

 

Informoval: Norbert GuraFoto: Norbert Gura, Jakub Žiak, Martin FuniakVideo: Martin Funiak

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.