V Bratislave si pripomenuli 65. výročie od procesu s Titusom Zeman a spoločníkmi

(Bratislava, 23. februára 2017) – Saleziáni don Bosca, Ústav pamäti národa a Konfederácia politických väzňov Slovenska usporiadali 22. februára spomienkovú udalosť na monsterproces so saleziánom Titusom Zemanom a spoločníkmi. Väčšinu odsúdili za pokus o prechod do zahraničia, kde chceli slobodne prežívať svoje duchovné povolanie.

2017 02 23 TZ65 1

Pred 65 rokmi nastúpilo na cestu utrpenia pre 20 saleziánov, diecéznych kňazov, študentov a ďalších. Spomienková slávnosť sa začala v Justičnom paláci, kde v roku 1952 padol rozsudok. Vymerali im spolu viac ako 300 rokov väzenia. "Pre Ústav pamäti národa je veľmi dôležité zaznamenať každú jednu obeť. Vidíme, že aj Cirkev má záujem ukázať silu a veľkosť týchto ľudí, ktorí dokázali nielen trpieť, ale aj odpustiť a prejaviť statočne postoj k viere," uviedol František Neupauer z ÚPN.

2017 02 23 TZ65 2

Príbuzní dona Titusa Zemana

Skupina obvinených si vytrpela trýznenie a roky väzenia pre svoju vieru. "Nebol som v tej miestnosti prvýkrát. Cítil som túžbu dostať sa do tých priestorov, aby som sa vedel aspoň trochu vcítiť do toho, čo prežívali tí odsúdení v päťdesiatom druhom roku. A dnes som tam v podstate prišiel s pocitom včerajšieho verdiktu komisie, takže už je vo mne určité uvoľnenie," vyjadril sa Michal Titus Radošinský, synovec a birmovný syn odsúdeného Titusa Zemana.

2017 02 23 TZ65 3

Podujatie sa nieslo v téme Pamätať – ďakovať – odpustiť, čo si pripomenula aj verejnosť pred Justičným palácom. Program ďalej pokračoval ružencom cestou k saleziánom na Miletičovej, modlitbou za blahorečenie dona Titusa a filmom o neúspešnej výprave. Záverom bola svätá omša v kostole Panny Márie Pomocnice kresťanov na Miletičovej.

2017 02 23 TZ65 4

2017 02 23 TZ65 5

"Sú pre nás vzorom, títo naši spolubratia dokázali byť veľmi obetaví, až do krajnosti, vedomí si toho, že ich to bude stáť život, ale vedomí, že ho dávajú Pánovi a pre mladých," povedal hovorca saleziánov Rastislav Hamráček SDB. "Tešíme sa z toho, že proces blahorečenia dona Titusa je na konci a už chýba len rozhodnutie a podpis Svätého Otca. Veríme, že príde skoro," uzatvára.

2017 02 23 TZ65 6

tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.