V Dubnici nad Váhom videli na oblohe Lietajúceho dona Bosca

(Dubnica nad Váhom/ Nová Dubnica/ Poprad, 19. októbra 2022) – Šarkaniáda patrí medzi obľúbené jesenné podujatie vo viacerých saleziánskych strediskách. Čo netradičné priniesli tradičné šarkaniády tento rok?

Hľadá sa najsaleziánskejší šarkan

Druhú októbrovú dedeľu sa v poobedňajších hodinách desiatky rodín a mladých stretli pred strediskom v Novej Dubnici, odkiaľ sa presunuli na neďaleký salaš, aby strávili slnečný jesenný deň spoločným púšťaním šarkanov.

Pre účastníkov šarkaniády bola pripravená aj hra, kde mali vylúštiť meno Artemide Zattiho, prvého saleziána koadjútora, ktorý bol v tento deň v Ríme vyhlásený za svätého. Počas poobedia bola možnosť si posedieť pri ohni a opekať.

Na záver trojčlenná porota vybrala päť šarkanov v kategóriách: najkrajší, najzaujímavejší, najvyššie lietajúci a najdlhšie lietajúci. Piata cena bola cena Artemide Zattiho, ktorú získal najsaleziánskejší šarkan. „Tešíme sa, že nám prialo i počasie, šarkany lietali ostošesť a akcia sa po trojročnej prestávke pekne vydarila,“ prejavili spokojnosť organizátori.

Dobrá nálada, ale aj šarkanie incidenty 

Nedeľa 9. októbra sa v Dubnici nad Váhom pýšila jasnou oblohou, žiarivým slnkom a riadne fúkajúcim vetrom. Jednoducho – ideálne počasie na púšťanie šarkanov, a to pritiahlo do súťaže 98 súťažiacich. Oproti minuloročným 37 je to naozaj porovnateľný rozdiel. A odlišný bol aj počet kilometrov, ktoré sa nabehali za bezvetria pred rokom a teraz.

Účastníci si pochvaľovali, že tentoraz sa netreba ani hýbať, stačí len stáť a držať motúzik. Hoci až také jednoduché to nebolo, lebo keď sa vietor riadne oprel, niektorí to po hodine lietania riadne v rukách pocítili.

Nezaobišlo sa to ani bez incidentov. Rafajovcom sa splietli dva šarkany, ktoré práve útočili na medailové pozície. Napokon sa jeden z nich odtrhol – a tak dvaja dlhší čas lietali na jednom lane. Aj takéto športové výkony by sa oplatilo odmeniť.

Novinkou bola účasť birmovancov, ktorí sa prihlásili na pomoc s podujatím. Tento rok sa budú takto zapájať do diania vo farnosti. „Bavte sa, rozprávajte a spoznávajte sa, veď o tom hlavne je táto akcia,“ vyzýval účastníkov moderátor podujatia don Marek Vaško. Príjemná atmosféra sa tak vytvárala skoro sama od seba.

Porotcovia sa posťažovali na náročnosť svojej úlohy, ale napokon s prehľadom vyhlásili výsledky. Nechýbala katergória doma vyrobený šarkan, v ktorej získal prvenstvo Lietajúci don Bosco. Jeho majiteľom je Dominik Antalík, ktorý sa rozhodol na šarkana nakreslil obrázok kostola sv. Jána Bosca – lebo práve pri tomto chráme sa konala šarkaniáda.

Krásny čas pod Tatrami 

Skupina detí, animátorov, rodičov spolu so saleziánmi zamierila tretiu októbrovú nedeľu od kostola na polia za Veľkou v Poprade. Deti s rodičmi si odskúšali zručnosť v posielaní svojho šarkana na oblohu a veru mnohým sa to na dosť dlhú chvíľu aj podarilo. Radosť zo spoločenstva, pohybu, čerstvého vzduch a Božej prírody bola veľká. Po dvoch hodinách lietania vyhodnotili výsledky a keďže ani potom sa mnohým ešte nechcelo ísť domov – animátori pohotovo zorganizovali hry a súťaže.

„Dnešný deň sme prežili vo vďačnosti za toľké dary, ktoré sme si mohli dnes uvedomiť. Hlavne za dar rodiny a farnosti – kde sa dá zažiť toľko dobra. Ďakujeme Ti, dobrý Bože,“ zhodnotili saleziáni.

mk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.