V Šaštíne ďakovali za 53 rokov pôsobenia saleziánov

(Šaštín, 1. marec 2017) – V nedeľu 26. februára pri svätej omši o 10.30 v Národnej svätyni Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne ďakoval bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský za pôsobenie saleziánov v tejto farnosti a v správe pútnického miesta.

Pôsobenie saleziánov v Šaštíne sa končí po dvoch dlhých obdobiach (1924-1950 a 1990-2017). „Je potrebné ďakovať Bohu za všetko dobré čo urobili, predovšetkým pôsobenie Gymnázia sv. Jána Bosca, ktoré bolo vynikajúce, pôsobenie čo sa týka národnej baziliky vo vzťahu k mnohým veriacim a požehnané pôsobenie vo farnosti Šaštín-Stráže. Samozrejme, že im ďakujeme a prosíme o Božie požehnanie pre každého z nich, ktorý tu pôsobil,“ povedal pri svätej omši Mons. Stanislav Zvolenský.

K rozhodnutiu došlo po viacročnom uvažovaní a konzultáciách aj s hlavným predstaveným saleziánov v Ríme, po vyjadrení sa provinciálnej kapituly slovenských saleziánov na jar 2016 a po rokovaniach bratislavského arcibiskupa Mons. Stanislava Zvolenského s provinciálom saleziánov na Slovensku donom Jozefom Ižoldom.

2017 03 01 sastin1

2017 03 01 sastin2

Popoludní o 17.00 h odhalil provinciál na chodbe vedľa baziliky pamätnú tabuľu donovi Ernestovi Macákovi a následne pokračoval v telocvični bývalého gymnázia ďakovný program, ktorý pripravili farníci na rozlúčku pre miestnu saleziánsku komunitu. Prítomní boli aj viacerí bývalí študenti Gymnázia Jána Bosca a mnoho ďalších farníkov. Hneď v úvode vystúpil provinciál don Jozef Ižold a poďakoval spolubratom šaštínskej komunity aj prítomným, pričom krátko vysvetlil rozhodnutie. Svoje poďakovanie za dlhoročnú spoluprácu so saleziánmi vyjadril v mene kňazov z okolia aj miestny dekan dp. Čaniga. Nechýbal príhovor zástupcu Exallievov don Bosca a napokon veľmi srdečný príhovor zástupcov farníkov, ktorí každému spolubratovi komunity osobitne poďakovali.

2017 03 01 sastin3

2017 03 01 sastin4

2017 03 01 sastin5

Od 1. marca prevezme správu farnosti a pútnického miesta rehoľa Pavlínov (Rád svätého Pavla prvého pustovníka), ktorá v Šaštíne pôsobila od roku 1733 a aj vybudovala súčasnú baziliku a kláštor. Pôsobenie paulínov v Šaštíne znemožnil cisár Jozef II., ktorý v roku 1786 zrušil rehole a cirkevné spoločnosti.

rhsdb

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.