V Šaštíne si uctili bojovníkov proti komunizmu zo saleziánskej rodiny

(Šaštín, 4. marec 2016) – Ústav pamäti národa odovzdal včera, 3. marca v Šaštíne ocenenie trom obetiam komunizmu. Pamätné medaile a ďakovné listy obdržali don Jozef Hrdý SDB, Alfonz Paulen (in memoriam) a Ján Brichta.

Počas odovzdávania v Kultúrnom dome bol prítomným premietnutý film ÚPN Tiene barbarskej noci o likvidácii mužských kláštorov počas Barbarskej noci. V ňom o svojom živote hovorí aj Ján Brichta. S príhovormi vystúpili don Hrdý, provinciál Saleziánov dona Bosca, don Jozef Ižold a tiež predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Prítomným, medzi ktorými boli aj žiaci Základnej školy a Gymnázia Jána Bosca, predstavili ocenených formou videa a medailónu. Primátor mesta Šaštín–Stráže tiež odovzdal donovi Hrdému aj Cenu primátora mesta.

Don Jozef Hrdý emigroval do Rakúska v roku 1949, neskôr pôsobil v Južnej Amerike. Na Slovensko sa vrátil v roku 1992. Toho času je duchovným v Šaštíne. Ján Brichta je odchovancom šaštínskeho gymnázia, a teda aj saleziánov. Počas pokusu o prekročenie hraníc s výpravou organizovanou donom Titusom Zemanom bol chytený a odsúdený, vo väzení aj mučený. Alfonz Paulen bol diecézny kňaz, ktorý pomáhal Titusovi Zemanovi organizovať úteky do zahraničia. Za to bol aj odsúdený a vo väzení zomrel. Tesne pred smrťou zložil rehoľné sľuby ako salezián.

tlFoto: Michal Nemček

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.