Vďaka Slovákom je v mnohých dedinách na Ukrajine chlieb

(Ukrajina, 24. marca 2022) – Partnerská spolupráca medzi slovenskými a ukrajinskými saleziánmi prináša vždy nové riešenia pre humanitárnu krízu na Ukrajine.

Hneď v prvých dňoch vojny zo sirotinca v Ľvove odišli chlapci do bezpečia na Slovensko. Prázdny sirotinec sa premenil na dočasné útočisko pre ľudí utekajúcich z východnej Ukrajiny. Okrem izieb zostala prázdna aj malá pekáreň, kde sa niektorí chlapci učia remeslu kuchára a cukrára. Potreba nakŕmiť prichádzajúcich utečencov rástla a zároveň sa rýchlo míňali zásoby múky.

Jednu z prvých surovín, o ktorú prosili saleziáni z Ukrajiny, bola práve múka. Potrebujú, aby pekáreň každú noc fungovala. Podľa slov dona Hryhorija Šveda SDB, ktorý koordinuje humanitárnu pomoc na ukrajinskej strane, miestni saleziáni sa rozhodli pomáhať nielen vojnovým utečencom, ale distribuujú potravinovú pomoc hlavne do dedín a menších miest, kam sa veľké organizácie nedostanú. Toto je výhoda spolupráce s miestnou sieťou, ktorá má kontakty a pozná miestne cesty.

Chlieb zo saleziánskej pekárne má cenu zlata. Na Ukrajine síce mnohé služby aj napriek vojne fungujú, ale nie vždy. Nakoľko je to možné, ľudia si vytvárajú skromné zásoby potravín. To isté platí aj o chlebe. Pri správnom skladovaní, chlieb dokáže vydržať aj dva týždne. Alebo si ho miestni obyvatelia hneď po doručení narežú a v podobe suchárov ho používajú ešte dlhšie.

Veľkú odvahu ukazujú ukrajinskí saleziáni pri doručovaní humanitárnej pomoci. Časť napečeného chleba odvážajú v krabiciach po 15 – 20 kusov na stanicu. Vlaky, ktoré priviezli utečencov, sa vracajú na východ plné zásob.

To isté platí aj o mikrobusoch. Jeden príklad za všetky: mladý salezián Oleh Ladnyuk už niekoľkokrát otočil 1000 kilometrovú vzdialenosť medzi Ľvovom a frontom. Naspäť sa vždy vracia s niekoľkými deťmi, ktoré vezie do bezpečia. Chodí oblečený v zelenej mikine s nášivkou „kňaz“ a na aute má z lepiacej pásky vytvorený kríž. Minulý týždeň sa ozval z mesta Dnipro: „Priviezol som pomoc našim partnerom, ktorí ju vezú ďalej až do Luhanskej oblasti a do dedín. Naše mikrobusy sa zdajú byť gumené, kolesá dostanú zabrať. Ľudia už mesiac pracujú bez oddychu. Musíme si pomáhať, musíme všetci prispieť k víťazstvu.“

Ďakujeme za vašu štedrosť a dôveru. Práve vďaka vám môžeme pomáhať nielen utečencom na Slovensku, ale aj našim spolubratom saleziánom priamo na Ukrajine.

Foto: facebook saleziánov na Ukrajine

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.