Vojna spôsobila bolesť, ale aj neotrasiteľnú vieru medzi mladými, hovorí salezián zo Sýrie

(Aleppo, Sýria, 22. novembra 2016) – Vojna v Sýrii sa v niekoľkých posledných mesiacoch obnovila do takej miery, že saleziáni teraz hovoria o "vysokej úrovni neľudskosti". Viac ako pol milióna ľudí zahynulo, vyše 1,6 milióna je zranených a viac ako 11 miliónov je vysťahovaných. V tomto kontexte saleziáni pokračujú v službe obyvateľom podľa možností čo najviac blížiacich sa k normálu, v prostredí obkľúčenom násilím, kde nie je voda, svetlo a chýba jedlo.

Násilie v Sýrii sa začalo v marci 2011. Don Alejandro León, salezián misionár v Sýrii, hovorí: "Nie je to občianska vojna. Je to vojna medzi dvoma vojskami, jedno je sýrske a druhé je vytvorené z mnohých národov, viac ako 80, s veľkou silou a mnohými záujmami."

Saleziáni vo svojich troch domoch v Sýrii (Aleppo, Damask a Kafrun) musia žiť v náročných podmienkach. "Napríklad jedno dieťa zabila riadená strela, keď čakalo na autobus, ktorý ho mal odviezť do nášho domu. Dvaja naši animátori zomreli doma s matkou počas bombardovania," hovorí don León.

V Sýrii, hovorí, "má každý niekoľko mŕtvych, za ktorými smúti. Problémom je bolesť, ktorá môže viesť k odplate." Napriek tomu, pokračuje don León, "sme videli mnohé požehnania a veľa zázrakov: vojna priniesla to, čo sa misionárom predtým nepodarilo – neotrasiteľnú vieru medzi mladými. Vojna zničila srdcia a ľudskosť mnohých, ale mnohí ďalší našli skutočnú vieru, pred ktorou sa môžeme jedine skloniť."

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.