Hlavný dom – Heslo 2013: Don Bosco vychovávateľ

(Rím, 21. júna 2012) – Heslo pre saleziánsku rodinu na rok 2013 je zamerané na poznanie dona Bosca ako vychovávateľa. „Prostredníctvom pedagogiky dobroty ponúkame mladým – ako don Bosco vychovávateľ – evanjelium radosti“. Bude to príležitosť prehĺbiť a aktualizovať preventívny systém.

Heslo 2013 oznámil hlavný predstavený saleziánov don Pascual Chávez na úvod letného zasadania hlavnej rady, na začiatku júna. On sám vysvetľuje aj dvojitú požiadavku: „Na jednej strane je nevyhnutne potrebné študijne prehĺbiť saleziánsku pedagogiku a aktualizovať ju podľa citlivosti a požiadaviek súčasnosti,“ a na druhej strane „je rovnako potrebné stotožniť sa s obsahom a metódou jeho (donovej Boscovej) výchovnej a pastoračnej ponuky“. 

Toto znovuobjavenie preventívneho systému zahŕňa historické pochopenie metódy dona Bosca a intuície prítomné už v oratóriu v Pinardiho dome. 

„Keď už správne poznáme historickú minulosť, treba pretlmočiť do súčasnosti veľké intuície a základné prvky preventívneho systému. ... v prospech „nových“ mladých 21. storočia, v povolaní žiť a konfrontovať sa so širokou a nevídanou paletou situácií a problémov, na ktoré súčasná veda už zameriava svoju kritickú reflexiu, a v dobe, ktorá sa radikálne zmenila.

Don Chávez v predstavení Hesla uviedol a opísal aj tri pohľady, tri línie pre tento proces modernizácie.

1. Opäť klásť dôraz na zásadu „statočný občan – dobrý kresťan“
2. Vrátiť sa k mladým s väčšou odbornosťou
3. Výchova srdca

Predstavenie Hesla, s krátkym komentárom (už aj v slovenčine) je hodnotným nástrojom pre uvažovanie a prácu výchovno-pastoračných komunít a miestnych porád saleziánskej rodiny.

120621_ans_heslo2013.JPG

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.