150x ĎAKUJEME za krajšie Vianoce pre núdzne rodiny

(Bratislava, 9. februára 2018) – Ak by sa dobro dalo spočítať, tak to, čo sa exallievom podarilo rozdať pred Vianocami by sa zmestilo do jednej dodávky, štyroch áut a poštovej zásielky. Do štvrtého ročníka zbierky núdznym rodinám s názvom Darujme úsmev prispelo svojimi darmi, časom a obetavosťou 150 dobrodincov z celého Slovenska.

V projekte, ktorý každoročne v predvianočnom čase organizuje Združenie exallievov sa podarilo obdarovať spolu 52 rodín, dva charitné domy, dve saleziánske strediská, detský domov, cirkevnú škôlku a krízové stredisko. Dobrodinci na účely zbierky prispeli sumou 4180 eur, ktoré boli prerozdelené medzi slovenské rodiny a ukrajinských chlapcov.

Darčeky, tzv. shoeboxy, potešili pod stromčekom 184 detí. Rodinám vo finančnej tiesni, ale aj jednotlivcom, o ktorých sa starajú detské či charitné centrá darcovia tento rok darovali spotrebiče, ako chladničku, práčky, mikrovlnky, rýchlovarné kanvice či dvojplatničku, školské pomôcky, odevy, obuv, hračky, zariadenia do domácnosti, potraviny, drogériu, hygienické a čistiace potreby a mnoho ďalších nevyhnutných vecí. Tie sa už vopred snažili vyzistiť tiperi – sestry FMA, VDB a sociálni pracovníci z charitných domov, ktorí ťažkú situáciu adresátov poznali.

Pomoc putovala do 12 miest; Bratislavy, Trnavy, Nitry, Turzovky, Dolného Kubína, Liptovského Mikuláša, Spišskej Novej Vsi, Humenného, Michaloviec, Rožňavy, Košíc a do Ľvova v Ukrajine. Organizáciu zbierky a triedenie darčekov zabezpečoval sekretariát exallievov s pomocou mnohých dobrovoľníkov a partnerov projektu. Dobrovoľníci pomáhali aj s rozvozom darov po celom Slovensku Róbertovi Mrukovi, ktorý je spolu so svojou manželkou autorom tejto úspešnej sociálnej aktivity exallievov.

Simona Ondrejová

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.