Sme saleziáni

Na plný úväzok sa venujeme mladým. Naším zakladateľom je svätý Ján Bosco, taliansky kňaz, ktorý žil v 19. storočí. Dnes nájdete saleziánov v 136 krajinách sveta.

Kto bol don Bosco?

Sme vychovávatelia

Ako synovia dona Bosca sa snažíme šíriť jeho výchovný štýl a charizmu. Náš spôsob výchovy – preventívny systém – je jedinečná duchovná a výchovná skúsenosť práce s mladými, ktorá rozvíja celú ich osobnosť – telo, srdce, myseľ a ducha. Dá sa zhrnúť troma slovami:

Rozum

Snažíme sa vychovávať slobodné a zrelé osobnosti.

Viera

Túžime po tom, aby objavili krásu života s Bohom.

Láskavosť

Pristupujeme k mladým prijímajúco a s rešpektom.

Sme tam, kde sú mladí

V našich strediskách ponúkame predovšetkým stretká (stretnutia rovesníckych skupín), záujmové krúžky, športy, tábory, výlety, ale aj duchovné, spoločenské a kultúrne podujatia. Sme zriaďovateľmi troch školských zariadení. V štyroch strediskách na Slovensku sme otvorili prvé centrá duševnej starostlivosti, ktoré pomáhajú mladým ľuďom prejsť cez ťažšie obdobia života.

Sme na misiách aj v médiách

Ďalšími oblasťami nášho poslania, ktoré nám zanechal don Bosco, je, aby sme sa vydávali do rôznych zemí a pomáhali najmä mladým k dobrému životu a aby sme boli blízko pri ľuďoch aj prostredníctvom spoločenskej komunikácie, teda médií. 

Sme saleziánska rodina

Don Bosco od začiatku zapájal do svojho diela v prospech mladých každú voľnú ruku. Pomáhali mu zasvätení, laici aj samotní mladí. Vzniklo tak rozsiahle hnutie ľudí – saleziánska rodina. Tvorí ju 32 zložiek po celom svete, ktoré žijú vo vzájomnom spoločenstve, zdieľajú rovnakého ducha a svojím vlastným spôsobom pokračujú v misii, ktorú začal don Bosco.

9

zložiek

5

spolupracujúcich organizácií

2 600

členov

8 000

sympatizantov

Kde nás nájdete?

Na Slovensku pôsobíme v 22 strediskách, 2 školách a 2 škôlkach. Nájdete nás v každom okrese. Spolu so spolupracujúcimi organizáciami je saleziánsky duch prítomný na 50 miestach po celom Slovensku.

Sme tiež v rôznych kútoch sveta, slovenská provincia má svoje misijné pôsobenie v Rusku v Aldane a Jakutsku a tiež v Baku v Azerbajdžane.

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.