22. septembra slávime sviatok bl. Jozefa Calasanza a 31 španielskych mučeníkov

Krátky životopis

V rokoch 1936 až 1939 Španielsko zasiahla dramatická a krvavá občianska vojna. Konflikt, ktorý bol poznačený ideologickým antagonizmom, sa zmenil na boj medzi demokraciou a fašizmom, medzi republikánmi a rebelmi, a viedol ho generál Franco. V tomto období aj Cirkev v Španielsku zažívala ťažké chvíle prenasledovania, a to najmä vďaka vojenským a anarchistickým silám. Boli zavraždené tisícky kňazov, rehoľníkov, rehoľníčok a laikov, to všetko len preto, že boli kresťania. Boli medzi nimi aj mnohí členovia saleziánskej rodiny: 39 kňazov, 22 bohoslovcov, 24 koadjútorov, 2 sestry FMA, 4 saleziánski spolupracovníci, 3 saleziánski ašpiranti a jeden laický spolupracovník, spolu 95.

V procese svätorečenia sa viedli tri oddelené kauzy, ktoré sa neskôr rozdelili na dve: skupina z Valencie – 32 mučeníkov na čele s donom Jozefom Calasanzom; ďalšie dve skupiny zo Sevilly a Madridu – 63 mučeníkov, na čele ktorých stál don Enrico Saiz Aparicio. Prvá skupina bola blahoslavená 11. marca 2001 spolu s ďalšími mučeníkmi z diecézy vo Valencii, druhá bola blahoslavená 28. októbra 2007 v Ríme.

Don Jozef Calasanz (1872-1936) sa narodil v Azanuye. V roku 1886 videl v Sarriá dona Bosca, ktorý bol už veľmi unavený, vyčerpaný a veľa trpel. Saleziánom sa stal v roku 1890 a päť rokov nato bol vysvätený za kňaza. Bol sekretárom dona Rinaldiho a následne predstaveným provincie Peru-Bolívia. Po návrate do Španielska sa stal provinciálom v regióne Terraconense (Barcelona – Valencia). Človek srdca ktorý bol neúnavne pracovitý, si už od začiatku robil starosti o spásu spolubratov. Bol popravený spolu s ostatnými saleziánmi počas duchovných cvičení, ktoré kázal vo Valencii. Zavraždili ho cestou – puškou mu strelili do hlavy.

Pozri aj: Bl. Enrico Saiz Aparicio a 62 španielskych mučeníkov

Viac TU.

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.