25. februára si pripomíname svätých Alojza Versigliu a Kalixta Caravaria

2014 02 25 muceniciAlojz Versiglia sa narodil v Oliva Gessi v Taliansku 5. júna 1873. Od malička miništroval. Chcel sa však stať veterinárom. Ako dvanásťročného ho prijal don Bosco a vtedy Alojz zmenil túžbu. Krátko po smrti dona Bosca sa Alojz rozhodol stať sa saleziánom. Za kňaza ho vysvätili v roku 1895. Ako 23 ročný sa stal magistrom novicov. Túto úlohu plnil s dobrotou a trpezlivosťou celých desať rokov. V roku 1906 odišiel spolu s ďalšími šiestimi saleziánmi do Číny. Stal sa zakladateľom saleziánskeho diela v Číne. V roku 1918 dostali saleziáni úlohu misií medzi Shiuchow a 9. januára 1921 bol don Versiglia vysvätený za biskupa.

Kalixt sa narodil v Courgné pri Turíne 18. júna 1903. Keď mal päť rokov, jeho rodina sa presťahovala priamo do Turína blízko oratória na Porta Nuova. Každý deň ráno pred školou chodieval na svätú omšu. Neskôr sa stal saleziánom a v roku 1922 pri návšteve Mons. Versigliu v Turíne sa rozhodol nasledovať tohto biskupa do Číny. Dva roky strávil ako misionár na ostrove Timor. 18. mája 1929 ho Mons. Versiglia vysvätil za kňaza. 13. februára 1930 sprevádzal svojho biskupa ku kmeňu Shiuchow.

25. februára skupina pirátov s boľševickým zmýšľaním prepadla loďku misionárov s mladými s úmyslom uniesť dievčatá. Mons. Versiglia a don Caravario im v tom bránili. A to ich stálo život.

Oboch vyhlásil Ján Pavol II. za blahoslavených v roku 1983 a za svätých 1. októbra 2000.

Prečítajte si o nich viac tu.

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.