28. kongres Renovabis: Svet potrebuje vidieť autentickú, otvorenú a transparentnú cirkev

V nemeckom Freisingu sa 11. a 12. septembra 2024 diskutovalo o tom, ako reagovať na náboženskú ľahostajnosť a sekularizáciu v Európe. Katolícke dielo pomoci pre strednú a východnú Európu, nadácia Renovabis, organizovala svoj kongres už po 28. raz. Táto diskusná platforma pre Európanov sa etablovala ako dôležitý nástroj dialógu. Tohtoročná téma bola „Mať poslanie – vydávať vierohodné svedectvo. Ako reagovať na sekularizáciu a náboženskú ľahostajnosť v Európe“.

Kongres sa zaoberal otázkami vyplývajúcimi z poklesu členstva v Cirkvi a diskutoval o tom, ako reagovať na cirkevnú krízu. Zahraniční hostia a odborníci z viacerých krajín východnej a západnej Európy informovali o svojich skúsenostiach a hodnoteniach a vymieňať si názory s účastníkmi kongresu. Členom slovenskej delegácie bol aj provinciálny ekonóm saleziánov don Andrej Kňaze, SDB.

V stredu 11. septembra v rámci prvého bloku vystúpil profesor Detlef Pollack s prednáškou „Život bez Boha? Príčiny a pozadie aktuálnej krízy viery a Cirkvi v Európe“. Poukázal na zaujímavý moment v otázke, nakoľko opúšťanie Cirkvi súvisí s opúšťaním viery. Hoci to nie je priamoúmerné, religiozita a viera je stále pomerne silne viazaná na Cirkev, teda Cirkev je podľa Pollacka dôležitá. Čím viac klesá dôvera v ňu, tým viac klesá religiozita a viera v Boha. V západnej Európe verí viac ľudí v neosobnú vyššiu moc ako v osobného, biblického Boha. Medzi ústupom viery a naviazaním sa na Cirkev je súvislosť. Viera ustupuje aj preto, že žijeme v blahobyte a máme veľa možností. Náboženstvo je odsúvané. Okrem toho proces individualizácie spôsobil, že človek sám chce rozhodovať o svojej religiozite, o tom, čo príjme a čo nie.

Pre stredoeurópske krajiny bola podnetná prednáška profesora Dr. Tomáša Petráčka s titulom „Česká republika ako laboratórium sekularizácie a miesto kresťanskej nádeje“. Petráček vyjadril názor, že situáciu diaspóry máme prijať ako dar a objať ho.

Arcibiskup Vincenzo Paglia, predseda pápežskej rady pre život predniesol vo štvrtok prejav na tému „Kríza a budúcnosť kresťanstva v globalizovanom svete“. Upozornil, že v súčasnosti vnímame predovšetkým vojenské konflikty na Ukrajine a v Izraeli, resp. v Gaze, ale musíme si uvedomiť, že na svete je ďalších takmer 60 ozbrojených konfliktov väčšieho či menšieho rozsahu. Ako najzákladnejší problém súčasnej spoločnosti označil individualizmus. Opakom pokoja nie je vojna, ale egoizmus – tak osobný ako aj národný. Kresťanstvo je zo svojej podstaty sociálne. Aby sme boli schopní čeliť globálnym výzvam našej doby, v duchu neúnavných výziev pápeža Františka, predstavil Pália víziu väčšej solidarity a bratstva, ktoré sú obsiahnuté najmä v dvoch Františkových encyklikách „Laudato si“ a „Fratelli tutti“.

Prof. Thomas Schwartz zhrnul hlavné výsledky kongresu a medziiným zdôraznil, že musíme byť citliví
na problémy sveta, musíme dovoliť, aby sa nás osobne dotýkali. To nás bude robiť citlivými, nútiť nás hľadať riešenia a posúvať nás dopredu. Viackrát v priebehu kongresu zaznela téma osobného obrátenia. Svet potrebuje vidieť autentickú, otvorenú a transparentnú Cirkev.

Arcibiskup Dr. Heiner Koch v záverečnom príhovore medzinárodného kongresu Renovabis pozval na budúcoročný kongres. Uskutoční sa v Berlíne 10. – 11. septembra 2025. Jeho témou bude ľudská dôstojnosť – „Plní dôstojnosti“.

Zdroj a foto: renovabis.de

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.