40 dní pôstneho obdobia na Miletičke

(Bratislava, 31. marca 2016) – Aj tento rok sa stredoškoláci z bratislavskej Miletičky počas týždňových prázdnin vybrali na jarnú lyžovačku na Oravu. Napriek teplu a dažďu sa im podarilo tri dni dobre si zalyžovať v Spálenej doline. Posledný deň si urobili výlet k Roháčskemu vodopádu. Večery si spestrili zábavným programom, ktorý si pripravili sami.

Koncom februára navštívili mladí z "oratka" Slovenské národné divadlo. V historickej budove na Hviezdoslavovom námestí vo vypredanej sále sa večer stretlo 62 elegantne vyobliekaných mladých ľudí z Miletičky, aby si pozreli komédiu Lakomec od francúzskeho autora Moliéra.

Prvý marcový víkend sa konal už 21. ročník futbalovej 24-ky vo futbale. V tomto roku nastúpili proti sebe starší a mladší chlapci. Slávnostný výkop urobil salezián don Jozef Krušac. Niekoľko vstupov počas zápasu mali aj dievčatá. Takmer počas celého zápasu mladší vyhrávali o 30 gólov, no v závere sa starším podarilo znížiť skóre na rozdiel 3 gólov – 479:476. Za posledných desať rokov to bolo po prvýkrát, kedy nepadlo spolu viac ako 1000 gólov a bol to najtesnejší výsledok.

Aj počas zimných mesiacov pokračovala príprava animátorov FAB-ka (formácia animátorov z birmovancov). Vo februári boli chlapci na chate na Jahodníku a dievčatá ostali v oratku. Témou bol preventívny systém. V marci zase naopak, dievčatá zavítali k sestrám FMA do Šamorína a chlapci tému o štyroch prvkoch saleziánskeho diela preberali v oratku. Okrem saleziánskej formácie ja na každom stretnutí podčiarknutý jeden duchovný prvok a praktická úloha do ďalšieho stretnutia.

Počas pôstneho obdobia sa Miletičkári chodili modliť každú nedeľu večer na bratislavskú Kalváriu krížovú cestu. Aj napriek tme či dažďu sa ich vždy zišlo dosť. Týždeň pred Kvetnou nedeľou objednali autobus a ako celá farnosť sa spoločne pomodlili v Marianke krížovú cestu, ktorú viedol pán farár don Ján Čapla. Na Zelený štvrtok večer sa vyše 60 mladých vydalo pešo cez Krasňany do Marianky na nočnú krížovú cestu. Počas cesty sa pomodlili ruženec a na mieste sa k nim pridali mladí z Trnávky a účastníci Sviečkovej manifestácie z roku 1988.

V nedeľu 20. marca oslávila komunita saleziánov na Miletičovej sviatok sv. Jozefa a zároveň zablahoželali aj svojím spolubratom Jozefom. Zišlo sa ich tu až 6: Jozef Sarnecký, Jozef Ižold, Jozef Lančarič, Jozef Tóth, Jozef Krušac a Jozef Daniel Pravda.   

Počas Veľkonočného trojdnia boli obidve vetvy komunity doma a tak si podelili všetky služby. Na Zelený štvrtok otec provinciál umýval nohy 12 ľuďom – zástupcom všetkých stavov a kázal novokňaz Ján Krupa. Na Bielu sobotu sa konal krst dvoch desaťročných chlapcov, ktorí sa pripravujú na prvé sväté prijímanie.

František Kubovič SDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.