A veľa gélu…

Opäť prešlo niekoľko dní od môjho posledného blogu, ktoré som prežila striedavo chorá a zdravá, v kruhu mojich úžasných princezien, ktoré mi veľakrát dávajú viac, než im dávam ja. Niekedy by som sa tak rada niekde ukryla, ale keď vidím tie krásne úsmevy, ktoré mi darujú, všetko dostáva opäť množstvo krásnych farieb. Síce som tu už 4 mesiace, na veľa vecí som si nezvykla.

Medzi prvými je to jedlo. To že všade pridajú čili ma už viacej neprekvapuje. Aj keď vždy sa nájde výnimka, že ma niečo prekvapí, napr. keď si idem kúpiť šampón a všetky druhy, vlastne značky, sú čili šampóny 😀 . A čo je pre mňa ešte nepochopiteľné? Česanie sa!

Keď som bola mladšia, tak si pamätám jednu telenovelu, myslím, že sa volala Sladká Valentína, ktorú sme doma niekedy tajne pozerávali 😀 , a v ktorej vystupovali 3 herečky – mulatky, s krásnymi dlhými čiernymi vlasmi. Vždy som ich tak tajne obdivovala a túžila som mať vlasy ako ony. Neviem, či boli Mexičanky, ale ak nie, mali veľa spoločného s Mexičankami. Odvtedy, ako som tu prišla, obdivovala som vlasy mojich dievčat. Niečo sa mi na nich zdalo nezvyčajné, no nevedela som prísť na to, čo je to. Po prvom mesiaci mi bolo ale jasné, v čom sa ukrýva háčik. Veľa gélu. Každé ráno dievčatá venujú 15 minút gélovaniu vlasov. Lesklé, ulízané vlasy, ktoré dávajú neopísateľný “look”. Výbava každého obyvateľa môjho štátu je gél. Ten dokonca nájdete nielen v školskej taške, ale aj v školskej lavici. Akonáhle sa objaví nejaký vyčnievajúci vlások, hneď ho treba uhladiť a “pricapiť” gélom. V tomto ma nejeden raz kritizujú, pretože tu nenagélované vlasy znamenajú, že som strapatá – a to si môžem upliesť neviem aké krásne vrkoče! Neviem prečo sa mi vždy páčili Buffky, ale tu som to odhalila – aby ma stále nekritizovali, tak si radšej dám na hlavu buffku a idem, kam treba. Takže niekedy aj česanie môže byť jedným z bodov, ktoré označujú niečo, na čo si nemôžeme zvyknúť. A som rada, že som tu nikdy nechodila do školy, pretože tu kontrolujú pred vstupom do školy účesy. Každé dievča musí byť učesané na spôsob “konského chvosta” a nemôže vyčnievať ani jeden vlások. Akonáhle vyčnieva, musí sa prečesať alebo ugélovať a pridať množstvo splniek. A to platí aj pre kučeravé dievčatá. Tu, ak má dievča kučeravé vlasy, má na hlave toľko gélu, aby mala rovné vlasy ako slamka. Junáci musia mať taktiež nagélované vlasy a vlasy nemôžu prevyšovať výšku štyroch prstov od čela. V tomto ohľade je tu riadna drezúra. Nedávno som sa musela trochu zasmiať, pretože mi “prischli” 3 dievčatá, ktoré som mala za úlohu naučiť česať sa. Ja, čo som sa nikdy týmto spôsobom nečesala. Takže skoré ranné vstávanie a česanie s množstvom sĺz. Vitajte v hesle: “…a veľa gélu!”

A niečo z mojich dvoch týždňov? Tieto dva týždne boli sprevádzané rôznymi sviatkami, takže podieľanie sa na ich príprave je jedným z hlavných bodov v tomto čase. Okrem toho sme vymysleli súťaž pre žiakov, ale aj pre učiteľov, ktorá spočíva v poznaní Don Bosca.

Každý jeden dostal 90 otázok, ktoré sa mal naučiť – doslovne.

Celkom zaujímavo to prebiehalo a prebieha. Všade vládne napätie a kam sa pozriete, tam vidíte žiakov, ktorí držia v rukách hárky s otázkami a študujú, aby vyhrali. Prvé kolo bolo pre učiteľov, kde som teda patrila aj ja, a viete ako ma prišli podporiť moji zverenci? Vytvorili pre mňa plagát! 🙂 Tak ma veľmi potešili. Zatiaľ som sa dostala len do prvej päťky, takže myslite na mňa, aby som vyhrala 😀 , pretože ako výhru mi sľúbili rybu alebo pizzu :-D.

Prajem vám, aby každý nasledujúci deň bol naplnený úprimnou radosťou.

Mária

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.