Aj rodiny v kríze a bez otca si zaslúžia Vianoce

(Bratislava, 22. decembra 2012) – Vysokoškolské stretko s názvom „Hm… konkurencia“ z Miletičky sa rozhodlo zapojiť do grantového projektu a pomôcť dvom rodinám v čase Vianoc. Základným princípom bolo, aby žiadatelia o finančný dar nežiadali o pomoc pre seba a svoju rodinu, ale pre niekoho iného. 

2012_12_20_daruj_vianoce2.jpg2012_12_20_daruj_vianoce1.jpg

„Dozvedeli sme sa o dvoch rodinách, ktoré sú vo vážnej finančnej kríze a bez otca. A tak sme sa rozhodli, že to skúsime a projekt napíšeme,“ informovala Lucia Čupeľová, členka stretka. „Pre obidve rodiny to budú prvé Vianoce bez otca. A z dôvodu zlej finančnej situácie si nemôžu dovoliť zabezpečiť ani základné potreby a potraviny, ktoré k Vianociam neodmysliteľne patria. Práve preto by sme pre nich chceli spraviť Vianoce a dopriať im to, aby vo svojich rodinách zažili vianočnú radosť a pohodu,“ dodala. 

2012_12_20_daruj_vianoce3.jpg2012_12_20_daruj_vianoce4.jpg

Projekt bol schválený a za finančný grant mladí nakúpili rodinám Betlehem pod stromček, potraviny a deťom vianočné darčeky. Po výrobe a zabezpečení kostýmov do rodín prišli prezlečení ako anjeli, sv. Jozef, Panna Mária a kráľ. S deťmi sa porozprávali o tom, čo sa stalo na Vianoce, kto každý bol v Betleheme a akú tam mal úlohu. „Deti boli veľmi milé a veľmi dobre sa s nimi komunikovalo. Bez väčších problémov nám opísali, čo sa v Betleheme udialo,“ informovala Lucia. „Potom sme s nimi ešte ozdobili ich vianočný stromček a rozdali im darčeky a strávili kúsok času.“ 

2012_12_20_daruj_vianoce5.jpg

„Vďaka tomuto projektu som si uvedomil, ako sa máme všetci dobre. A takisto to, ako málo stačí k tomu, aby ľudia boli šťastní,“ opísal svoje pocity Patrik Rosivál, vysokoškolák, ktorý predstavoval jedného z troch kráľov. Majka, predstaviteľka Panny Márie dodáva: „Týmto rodinám sme priniesli hmotné veci, no najväčším darom bola duchovná atmosféra, ktorou sme ich povzbudili do budúcna.“

„Realizáciou projektu sme chceli naplniť myšlienku „Na Vianoce má právo každý“ pre obidve rodiny. Chceli sme, aby tieto rodiny cítili to, že niekomu na nich záleží, a že aj v takých ťažkých chvíľkach, v ktorých sa náhle ocitli, nikdy nie sú samé. Venovali sme im náš čas, no o to viac, ako sme my do toho vložili, sme od nich získali,“ ukončila Lucia. 

Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu Darujte Vianoce Nadácia Orange. 

Infomovala: Lucia ČupeľováFoto: Nikola Mihalčinová, Maroš Peciar SDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.